Ana içeriğe atla

Kanser tedavisinden önce diş kontrolü şart kanser hastalarının kemoterapi ve radyoterapi öncesi mutlaka ağız-diş muayenesi

Kanser tedavisinden önce diş kontrolü şart kanser hastalarının kemoterapi ve radyoterapi öncesi mutlaka ağız-diş muayenesinden geçmesi gerekiyor.

Kanser tedavisi sırasında ağız içinde önemsenmeyen küçük sorunların büyük problemlere yol açtığını hatırlatan İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Profesorler ağız içinde birçok değişikliğe neden olduğuna söyledi.
“Bu değişiklikler hastaların tedavi sırasında hayat kalitelerini düşürmektedir. Özellikle ağız içi muayenede kemoterapi ve radyoterapi sonrasında komplikasyon çıkabilecek bölgelerin teşhisi ve tedavisi sorunları minimalize etmede çok önemli bir yer tutar. Özellikle erken koruyucu yöntemler, etkili ağız bakımı ve ağız içi lezyonlarının erken teşhisi, kanser tedavileri öncesinde önemlidir” dedi.
ağız içindeki her tür hastalığın kanser tedavisi başlamadan en geç 1 ay önce tedavi edilmesi ve daha sonra oluşacak komplikasyonlar için de düzenli doktor kontrolü gerektiğini söyledi.
Prostat ve meme kanseri gibi birçok kanser türünden oluşabilecek ağız içi metastaz ihtimallerinin kontrolü, tedavi sırasında meydana gelebilecek ağız içi rahatsızlıkların minimalize edilmesi, hastaların tedavi öncesinde klinik ve radyografik olarak muayenesi ve oral hijyen konusunda hastaların motivasyonu önemli yer tutar. Bu dönemde hastalara rutin profilaksi yapılmalı, dişlere çürük önleyici florid uygulanmalı ve kemoterapi başlamadan önce restore edilemeyecek dişler çekilmelidir. Diş çürükleri, kök uçlarındaki patolojiler, kalmış kökler, gömük dişler ve kist gibi sorunlar tedavi edilmelidir.

KEMOTERAPİ, AĞIZ İÇİ DOKULARI ETKİLEYEBİLİR
Kemoterapi esnasında mukozitler, bakteriyel, viral ya da fungalin feksiyonlarla, spontan ağız içi kanamaları, tad alma bozuklukları, ağız kuruluğu gibi sorunlarla karşılaşmanın mümkün olduğunu belirten Dis hekimleri Bu etkiler kemoterapi ilaçlarının alınmasından genellikle 1 hafta sonra başlar ve ilaçlar kesildikten en az 2 ya da 3 hafta sonra iyileşmeye başlayabilir. İlaçlara bağlı olarak ağız içinde diş eti iltahabı gelişebilir. Buna bağlı olarak dişetlerinde meydana gelen spontan kanamalar, kemik iliğinin baskılanması durumu düzeldikten sonra yaklaşık 3 hafta daha devam edebilir.”

BAŞ BÖLGESİNDEKİ RADYOTERAPİ AĞIZ SAĞLIĞINI BOZABİLİR
Özellikle baş ve boyun bölgesine uygulanan radyoterapinin, cilt ve diğer dokularda olduğu gibi ağız içi dokularda da geri dönüşü olmayan hasarlara neden olur. “Aktif tümör hücrelerini hedefleyen X-ışınları ve elektronlar, temas ettikleri normal dokularda da hasara neden olur. Baş ve boyun bölgesinden alınan radyoterapilerin; tedavi sırasında ve tedavi sonrasında olmak üzere iki şekilde yan etkisi görülür. Baş-boyun bölgesinden ışın tedavisi gören hastaların, ışından sonra 1-1.5 yıl kadar diş çekimi gibi cerrahi müdahaleden kaçınması gerekir. Bu hastalarda cerrahi sonrası çene kemiğinde iltihaplanmalar olabilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…