Ana içeriğe atla

Türkiye yazin ne yapar?

Yaz mevsiminin de bazı sağlık sorunları açısından risk oluşturduğu veya var olan riski artırdığı bilinir. Özellikle tatil planları yapanlar mevsimsel hastalıklara karşı daha dikkatli olmalı.

Sıcak havanın etkisiyle gıdaların daha kolay bozulması besin zehirlenmesi riskini artırıyor. Yaz ishali, seyahat hastalıkları, sıcak çarpması ve böcek sokması gibi olaylar yaz mevsimiyle birlikte artan sağlık risklerinin başında geliyor.

Yaz aylarında artan sağlık sorunları hakkında bilgi veren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen onlardan korunma yollarını anlatarak şu önerilerde bulunuyor:

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN
Yaz aylarında aşırı kalorili ve yağlı gıdalardan kaçınmak, bol sebze-meyve tüketmek ve yemek miktarını azaltmak gerekiyor. Yemek saatinin biraz erkene alınması ve alkol ile sigara tüketiminin azaltılması yaz aylarını daha rahat geçirmeyi sağlar.

YAZ İSHALİNE DİKKAT EDİN
Sıcakta dışarıda bekletilen yiyecekler zamanla bakteri oluşturuyor, bu da ishale neden oluyor. Bu nedenle açıkta satılan gıdaların tüketilmemesi, kaynağı bilinmeyen suların içilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması gerekiyor.

GÜNEŞE GÜVENMEYİN
Güneşin yaydığı utraviyole ışınlarının vücuda faydası olduğu kadar zararı da bulunuyor. Bu zararların en önemlileri deri yaşlanması, deri kanserleri ve hiperpigmentasyon yani düzensiz lekeler olarak sıralanıyor. Ultraviyole ışınlarından korunmak için güneşin en zararlı olduğu 11:00-13:00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı. Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce 30 faktörün üzerinde koruyuculu güneş kremi kullanılmalı. Sıcak çarpmasına karşı dikkatli olunmalı. Ayrıca 6 aydan küçük bebeklerin uzun süre güneşe maruz bırakılmaması gerekiyor.

AĞIR SPORLARDAN KAÇININ
Sıcak havalarda; kalp, dolaşım ve solunum sisteminde sorunlar görülebiliyor. Yaz sıcağında ağır sporlar yapıldığında kalbe binen yük artıyor ve kalp zorlanıyor. Terlemenin zorlaşmasıyla vücudun ısı düzeni farklılaşıyor. Bunu önlemek için spor yaparken mutlaka uygun ısı ortamı sağlanmış kapalı mekanlar tercih edilmeli ya da nispeten daha serin olan sabah saatlerinde spor yapılmalı. Sıcakta, güneş altında ve aşırı nemli havalarda soluk alıp vermek zorlaştığı için ağır fiziki egzersizlerden kaçınılmalı.

SERİNLEMEK İÇN KLİMANIN KARŞISINA GEÇMEYİN
Yaz aylarında klima kullanımı artıyor. Ancak klimalara bakım yapılmadığında içinde biriken mikroplar “yaz pnömanileri” denilen akciğer iltihaplarına neden olabiliyor. O nedenle doğrudan klimanın karşısına geçmek, hastalıkları da çağırmak anlamına geliyor.

DÜZENLİ UYUYUN
Tatilde uyku düzeni bozulabiliyor. Oysa kısa süreli uyumak bedeni yoruyor. Bu nedenle geç yatılmaması ve uyku düzenine dikkat edilmesi önem taşıyor.

BÖCEKLERDEN KORUNUN
Böcek, akrep ve yılan sokmaları özellikle yaz aylarında çok sık rastlanan durumlar. Alerjik reaksiyonu olan kişilerde; böcek ısırması, akrep, arı ve yılan sokması ciddi rahatsızlıklar yapabiliyor.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…