Ana içeriğe atla

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  
Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi
Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması çıkarıldığı zaman yerine mutlaka yeni kaplamalar takılmalıdır. Çünkü aşındırılmış dişler ağız sıvıları nedeni ile kısa sürede hasar görecektir.
Çıkarılan diş kaplaması genellikle diş eti çekilmesi veya kaplama altındaki dişin çürümesi gibi nedenler ile gerçekleşir. Her ikisi içinde önlem almak mümkündür. Zirkonyum diş kaplamalar dişeti çekilmesi gibi sorunlar ortaya çıkarmaz. Zirkonyum biyolojik uyumlu dur. Bu sayede diş eti çekilmesi eminim ama enough. Doğal dişiniz gibi kullanabilirsiniz. 

Kaplama altındaki dişin çürümesi ise kesik diş ile kaplama arasında boşluk olmasından kaynaklanır. İlk yapıştırıldığında bu boşluk yapıştırıcı ile doldurulmuş olur. Zaman içerisinde yapıştırıcının ağız sıvıları ile erimesi nedeni ile boşluk açılır. Yemek birikintilerinin kalması aşındırılmış mine bölgesinde hızlı çürük oluşmasına neden olur. Oysa zirkonyum diş kaplamalar kesilmiş diş ile tam uyumlu üretilirler. Bu sayede diş ile kaplama arasında boşluk oluşmaz. Yapıştırmasin bana çok ince olduğu için ağız sıvılarında erimez. Uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanabileceğini zirkonyum diş kaplamalar bu nedenle tercih edilmelidir. Yapılmıştır Conium diş kaplamanın çıkarılması gerektiğinde özel frezler ile kesilerek çıkarılması mümkündür. Genellikle alttaki dişin kökü nde veya kanalında ortaya çıkan problemler nedeniyle zirkonyum diş kaplama çıkarılmak zorunda kalan aşı. Kanal tedavisi ile diş tedavi edilebiliyor ise zirkonyum diş kaplamayı çıkarmaya gerek yoktur. Üzerine açılacak bir delik ile kanal tedavisi yapılır. Daha sonra buraya diş dolgusu yapılarak kapatılır. Tıpkı doğal bir işimize kanal tedavisi yapıldığı gibi üzerinde diş kaplaması olan bir şey de kanal tedavisi yapmak mümkündür.
KANAL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR
Dişinizin üzerine kaplama yapıldıysa ve alttaki dişte problem yaşıyorseniz kanal tedavisi gerekebilir. Kaplama varken dişe kanal tedavisi yapmak mümkündür. İlk anda eyvah kaplamam boşa mı gidecek diye düşünebilirsiniz. Yanılıyorsunuz dişiniz de kaplama var iken üzerine açılan delik ile kanal tedaviniz yapılabilir. Zirkonyum diş kaplamanız varken de alttaki dişiniz de ağrı veya kanal tedavisi ihtiyacı olur ise kaplamayı kendi dişiniz gibi düşünerek üzerinden delik açılır. Daha sonra kanallara girilir ve kanal tedavisi bitirildikten sonra açılan delik dolgu ile kapatılır. Kanal tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için kanal tedavisi sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…