Ana içeriğe atla

Işıkla sertleşen akrilik malzeme ile modelajı tamamlanan obje manuel olarak okunur.Modelaj sırasında kullanılan akrilik malzemenin sıcak mum akıcılığında olması manüpülasyonu kolaylaştırır.Bu akril malzeme bir şırınga yardımı ile koleye ½ mm veya 1 mm mesafeye kadar aralıklarla sertleştirilerek uygulanır.Kolenin tamamlanmasından önce tam sertlik için bir polimerizasyon kutusunda işleme tabi tutulmaktadır.Güdük üzerine tekrar yerleştirilen restorasyonun modelajı daha ince kanüllü bir şırınga kullanılarak büyüteç altında tamamlanır.Her yerdeki kalınlığın minimum 0,5mm olmasına dikkat edilmelidir.Koleden taşan fazlalıklar var ise bir akrilik lastiği yardımı ile dikkatlice alınır.Posterior köprülerindeki bağlantı noktalarına temas eden kron yüzeyleri 0,7mm ile 0,8mm kalınlığında yapılır.Bu yüzeyler palatinal ve lingual’e doğru uygulanır.Ara gövde yapımı model ve artikülatör üzerinde ışıkla sertleşen kaşık kaide malzemesi kullanılarak yapılır.Gövde yapımı tamamlandıktan sonra glue malzemesi yardımıyla kronlarla birleştirilir ve yine ışıkla sertleştirilir.Bu arada oluşan büzülmeyi elimine etmek için gövde bağlantıları ince bir separe yardımıyla ayrılıp tekrar glue kullanılarak birleştirilir.Böylece olabilecek balans ve uyumsuzluk problemleri kontrol altında tutulabilir. Malzemenin akrilden yapılmış olması hasta ağzında kontrolü mümkün kılıp freze öncesi doğabilecek problemlerin ortadan kalkmasına olanak sağlar. Uyum kontrolü yapılmış alt yapımız frezelenmeye alınır ve üye başına yaklaşık 10dk. Süren bir kazıma işlemi ile son bulur. 

                                                                                                                                       

Birkaç uyarı da bulunmak gerekirse: Oklusal kuvvetler yaklaşık 30 ile 40 kg. arasındadır.Köprü konstrüksiyonunda dayanıklılığın hesaplanabilmesi için bir program beraberinde verilmektedir.Yükseklik genişlikten dahaiyidir.Konstrüksiyondaki kritik bölge ise at nalı şeklinde santral ve lateral ayaklar arasında bulunuyor.Bu bölge de oklüzyon yüzeyine bağlı basınç dağılımı gözönüne alınarak çalışılmalı. Zirkonun sinterleme işlemi bittikten sonra herhangi bir yüzey işlemine tabi tutulması gerekmez.Üzerine sulu kıvamlı dentin ile bağlantı pişimi yapılır.Böylece hem yüzey gerilimi azaltılır hemde kolelerdeki büzülme kontrol altına alınır. Zirkonyumun ısısal genleşme katsayısı pişirmelere bağlı olarak değişmediğinden fazla sayıda yapılan fırınlamalar alt yapı üzerinde olumsuz etki yaratmaz ve kabarcık yada çatlaklar oluşmaz.( ICE Zirkonyumun genleşme katsayısı 10’dur ) Dikkat edilecek bir husus: Okluzal merkezine aşırı porselen yığmamaya özen gösterilmelidir. porselen pişim (820C) esnasında ki büzülmeden dolayı porselenin kalkmasına ve okluzal hava kabarcığına sebep olabilir. Kısa bir dönem geçici olarak ağızda taşınmasından sonra da teknik çalışma üzerinde düzeltmeler yapmak mümkündür.Tekrar fırınlandığında çatlak ve hava kabarcıkları oluşmaz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…