Ana içeriğe atla

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır.
İçerisinde metal olan geleneksel kaplamalar elmas frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalarda esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekince, mutlaka kesilmesi gerekir.

Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi

Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması çıkarıldığı zaman yerine mutlaka yeni kaplamalar takılmalıdır. Çünkü aşındırılmış dişler ağız sıvıları nedeni ile kısa sürede hasar görecektir.
Çıkarılan diş kaplaması genellikle diş eti çekilmesi veya kaplama altındaki dişin çürümesi gibi nedenler ile gerçekleşir. Her ikisi içinde önlem almak mümkündür. Zirkonyum diş kaplamalar dişeti çekilmesi gibi sorunlar ortaya çıkarmaz. Zirkonyum biyolojik uyumlu dur. Bu sayede diş eti çekilmesi eminim ama enough. Doğal dişiniz gibi kullanabilirsiniz. 

Kaplama altındaki dişin çürümesi ise kesik diş ile kaplama arasında boşluk olmasından kaynaklanır. İlk yapıştırıldığında bu boşluk yapıştırıcı ile doldurulmuş olur. Zaman içerisinde yapıştırıcının ağız sıvıları ile erimesi nedeni ile boşluk açılır. Yemek birikintilerinin kalması aşındırılmış mine bölgesinde hızlı çürük oluşmasına neden olur. Oysa zirkonyum diş kaplamalar kesilmiş diş ile tam uyumlu üretilirler. Bu sayede diş ile kaplama arasında boşluk oluşmaz. Yapıştırmasın bana çok ince olduğu için ağız sıvılarında erimez. Uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanabileceğini zirkonyum diş kaplamalar bu nedenle tercih edilmelidir. Yapılmıştır zirkonyum diş kaplamanın çıkarılması gerektiğinde özel frezler ile kesilerek çıkarılması mümkündür. Genellikle alttaki dişin kökü nde veya kanalında ortaya çıkan problemler nedeniyle zirkonyum diş kaplama çıkarılmak zorunda kalan aşı. Kanal tedavisi ile diş tedavi edilebiliyor ise zirkonyum diş kaplamayı çıkarmaya gerek yoktur. Üzerine açılacak bir delik ile kanal tedavisi yapılır. Daha sonra buraya diş dolgusu yapılarak kapatılır. Tıpkı doğal bir işimize kanal tedavisi yapıldığı gibi üzerinde diş kaplaması olan bir şey de kanal tedavisi yapmak mümkündür.
KANAL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR
Dişinizin üzerine kaplama yapıldıysa ve alttaki dişte problem yaşıyor iseniz kanal tedavisi gerekebilir. Kaplama varken dişe kanal tedavisi yapmak mümkündür. İlk anda eyvah kaplamam boşa mı gidecek diye düşünebilirsiniz. Yanılıyorsunuz dişiniz de kaplama var iken üzerine açılan delik ile kanal tedaviniz yapılabilir. Zirkonyum diş kaplamanız varken de alttaki dişiniz de ağrı veya kanal tedavisi ihtiyacı olur ise kaplamayı kendi dişiniz gibi düşünerek üzerinden delik açılır. Daha sonra kanallara girilir ve kanal tedavisi bitirildikten sonra açılan delik dolgu ile kapatılır. Kanal tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için kanal tedavisi sayfasına göz atabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

ZİRKONYUM DİŞ YORUMLAR VE YAPTIRAN ÜNLÜLER

Beğenilen bir insan olmak  içgüdüsel bir davranıştır. İnsan olduğunu beğenilmek için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beğenilen bir insan toplumda kendisini kabul ettirebilir. Bu sayede hem iş yaşantısında hem de özel yaşantısında istediği yaşam standardını yakalayabilecektir. Beğenilmek sadece iyi huylu olmak ile maalesef mümkün olamamaktadır. Kişinin davranışları toplumda yer edilmesini sağlasa da özellikle ilk görünüm anında estetik  ve estetik diş görüntüsü yüzündeki simetri ve dişlerinin rengi olumlu bir fikir oluşması için büyük oranda katkı sağlar. Bu durumu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan uzmanlar Özellikle insan vücudunda kabul edilebilir bir simetri olması gerektiğini söylemektedir. Dişler sadece yemek yemek için değil dudak ve yanak dokularını desteklemek ve aynı zamanda konuşma sırasında seslerini doğru çıkarabilmek için fonksiyon sağlarlar. Dişlerin kaybedilmesinin önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz. Diş eti hastalıkları da ağız koku…