Ana içeriğe atla

DİŞLERİNİZE İYİ BAKIN

DİŞLERİNİZİN SAĞLIKLI KALMASI İÇİN GEREKLİ  10 ŞEY

 ■       Günde en az iki dakika yumuşak bir klasik fırçayla ya da pilli veya elektrikli diş fırçasıyla dişlerinizi fırçalayın.

 ■       Yılda iki kez (hiç değilse bir kez) düzenli genel diş kontrolüne ve profesyonel diş temizliğine gidin.

           ■       Stresle baş etmeyi öğrenirseniz, yaşamınıza yıllar eklersiniz. Daha az stres dişleriniz için de sağlıklıdır.

           ■       Dişlerinizi sıkıyor ya da gıcırdatıyorsanız diş hekiminiz dişleri nizi yıpranmadan korumak için bir gece kılıfı önerebilir.

           ■       Çürükten sakının. Gün boyu gazlı ve şekerli soda içmeyi, nane şekeri ya da pastil emmeyi bırakın (hele gece yatakta).

      ■       Diş hekiminizden diş fırçası ve diş ipi kullanım» konusunda si ze yol göstermesini, dişleriniz ve dişetiniz için en uygun ürün leri tavsiye etmesini isteyin.

           ■       Her gün diş ipi yapın; hem siz hem de dişleriniz genç kalsın.

      ■       Dişleriniz çarpık ya da üst üste binmişse, diş hekiminizle görü şerek düzelttirme olanağını araştırın.

     ■       Diş temizliğini zorlaştıran eski kocaman dolgularınız ya da üzerinde çıkıntılar bulunan sabit köprünüz varsa, diş heki minizle, ağzınızdaki eski işlemlerden kalmış olan maddelerin çıkarılmasının yarar ve seçeneklerini görüşebilirsiniz.

     ■       SİGARAYI (veya bütün tütün mamullerini) BIRAKIN.


Sağlıkla kalın ...


Published with Blogger-droid v2.0.4

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…