Ana içeriğe atla

Türkiye diş tedavisi göz ve saç ekimi ile ön plana çıkıyor


Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanı Dr. Dursun Aydın, yılda yaklaşık 130 bin kişinin tedavi, 250 bin kişinin termal turizm, rehabilitasyon ve yaşlı bakım hizmeti almak için Türkiye'ye geldiğini belirterek, ''İnanıyoruz ki bundan sonra yapacağımız çalışmalarla bu sektör daha da güçlenecek'' dedi.

Dursun Aydın, sağlık turizminin Türkiye'de ve dünyada hızla gelişen bir sektör olduğunu ifade etti. Türkiye'de sağlık hizmetleri sunumunda son 9 yılda büyük gelişme yaşandığını kaydeden Aydın, sağlık hizmetlerinde artan kaliteyle birlikte yurt dışından yoğun talep almaya başladıklarını, bunun da Türkiye'deki sağlık turizmi potansiyelini ortaya koyduğunu söyledi.

Aydın, sağlık turizminde sunulan hizmetin önem taşıdığına işaret ederek, ''Türkiye'de hem kaliteli hem de daha ekonomik sağlık hizmeti var. Çevre ülkelerde yaşayan birçok insan Türkiye'ye sağlık hizmeti almak için geliyor'' diye konuştu.

Sağlık turizminin sadece tedavi amaçlı ziyaretler olarak düşünülmemesi gerektiğini, termal kaplıca, rehabilitasyon ve yaşlı bakım hizmetlerinin de bu kategoride değerlendirildiğini ifade eden Aydın, termal tesisler, rehabilitasyon merkezleri ve yaşlı bakım hizmeti alanında da önemli adımlar atan Türkiye'nin gelecek yıllarda sağlık turizminin en önemli destinasyonlarından biri haline geleceğini söyledi.

Aydın, Türkiye'nin sağlık turizminden çok küçük bir pay aldığını, bunun sağlık hizmetlerindeki kalite artışı ve yapılan yatırımlarla giderek büyüyeceğini belirterek, şunları kaydetti: ''Halen yılda yaklaşık 130 bin kişi tedavi için, 250 bin kişi ise termal turizm, rehabilitasyon, yaşlı bakım hizmeti almak için ülkemize geliyor. Bu da bize yaklaşık 1 milyar dolara yakın bir döviz girdisi sağlıyor. Bu çok az bir para çünkü dünyadaki sağlık turizminin cirosu 100 milyar dolar. Türkiye bundan yüzde 1 bile alamıyor. İnanıyoruz ki bundan sonra yapacağımız çalışmalarla bu sektör daha da güçlenecek.''

''TÜRKİYE, AB ÜLKELERİNİN YAŞLI BAKIM ADRESİ OLACAK''
Türkiye'nin sağlık turizmindeki en önemli avantajından birisinin de gelişmiş Avrupa ülkelerinde giderek artan yaşlı nüfus olduğunu ifade eden Aydın, şunları kaydetti: ''Gelişmiş ülkelerde nüfusun yüzde 20'si 65 yaş üzerinde, önümüzdeki yıllarda bu yaşlı nüfusu daha da artacak. 'Bu yaşlılara nerede, nasıl bakacağız ve bu bakım hizmeti maliyetinin altından nasıl kurtulacağız' diye korkuyorlar. Ekonomik kriz içinde bulunan AB'nin yaşlı bakımındaki sıkıntısı daha da büyüyecek. AB ülkeleri 'yaşlıları nerelere gönderebiliriz' diye düşünüyor. Bu noktadan sonra Türkiye'nin önemi daha da iyi anlaşılacak. Türkiye, AB ülkelerinin yaşlı bakım adresi olacak. Türkiye'de sunmuş olduğumuz kaliteli sağlık hizmetleriyle memnuniyeti sağlıyoruz.''


Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…