Ana içeriğe atla

Diş kaplama estetiği

Ağızda dişler 32 tanedir ve yirmiyaş dişleri hariç bütün dişlerin çok önemli görev ve fonksiyonları vardır. Ön dişler kesme ve koparma yan dişler de çiğneme ve öğütme fonksiyonları yaparak sindirim sistemine katkıda bulunurlar. 
Ön dişler estetik ve konışma görevlerini de büyük ölçüde üstlenirler. Arka dişler de dil ve yanak yumuşak dokusuna destek olur.
Sistemin sağlıklı çalışabilmesi için dişlerin doğru sıralanışta ve eksiksiz olması gereklidir. Eksilen dişler fonksiyonun azalmasına ve diğer dişlerin de yer değiştirmesine neden olurlar. Bu durumu engellemek için çeşitli nedenlerle oluşan diş boşluklarını doldurmak ve sıralanış ile birlikte fonksiyonu da sağlamak gerekir. Tabi önemli nedenlerden birisi de eksik dil nedeni ile oluşan estetik kaybını gidermektir.
Özellikle ön diş eksikliğinde diş estetiği büyük önem kazanır.
Doğal görünümli diş yapmak bütün diş hekimliği çalışanlarının amacı olmuştur. Bu amaç ile estetik zirkonyum diş kaplama uygulamaları, lamina diş ve empress diş kaplamalar yapılır. Amaç kişinin kendi dişi gibi görünen ve fonksiyon yapan diş kaplaması uygulamaktır.
Bu kaplamalar o kadar estetik olurlar ki bazen insanlar diş kaybı olmadığı halde diş kaplama yaptırırlar.
Bu diş kaplamlardan en başarılı ve kullanışlı olan çeşidini diş hekiminiz size nedenleri ile izah edecektir.
Siz alternatifler içerisinden diş fiyatı size uygun.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…