Ana içeriğe atla

Küçükçekmece zirkonyum diş

Estetik diş kaplaması denilince akla ilk gelen zirkonyum diş kaplamalardır. İçerisinde metal bulunmayan zirkonyum kaplama var bir çok olumlu özelliği ile dikkat çeker. 
Zirkonyum  diş kaplamalar hakkında Küçükçekmece Korudent Diş Kliniği hekimi Diş Dr. Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık. 
Zirkonyum diş özelliklerinin başında diş eti kenarında koyu renk oluşturmaması gelir. Bunun nedeni zirkonyum malzemenin biyolojik olarak son derece uyumlu olmasıdır. Zirkonyum vücut ile uyumlu olmasının yanı sıra kesik diş ve diş eti ile de ideal bir ilişkide üretilir. 
Çünkü zirkonyum üretimi bilgisayarlı teknoloji yardımıyla yapılır. Bu teknolojide hata payı neredeyse yoktur. Diş ve diş eti kısımları bilgisayar tasarımında belirlenir ve birebir azla tam uyumlu bir diş kaplaması üretmek mümkün olur.
Zirkonyum bir diğer avantajı renk olarak diş renginde üretilebilmesidir. Klasik metal alt yapılı porselen diş kaplamalarında metalin koyu rengi ancak üzerine sürülen opak kremler ile kapatılıp bunun üzerine Yuma şeklinde uygulanan porselen tozu fırınlanarak estetik görüntü elde edilmek zorunda olmasıydı. Zirkonyum diş kaplamalar da alt yapı malzemesi olarak kullanılan zirkon bloklar zaten istediğiniz diş renginde olduğundan üzerine sadece hacim ve parlaklık amacıyla porselen yorma yapılmaktadır. Zirkonyum diş kaplamalarm bir diğer özelliği de ısı iletkenliği inin nerede İse doğal diş değerlerine yakın olmasıdır. Bu sayede soğuk ve sıcak yenildiği zaman diş hassasiyeti daha az olur.
2016 yılında zirkonyum diş fiyatları önceki yıllara göre daha uygun bir hale gelmiştir. Üretim miktarı arttıkça zirkonyum diş maliyetleri düşmektedir. Ancak yine de metal altyapılı porselenler daha ucuz yapılabilmektedir. Çünkü bu malzemelerin maliyetleri düşüktür. Zirkonyum üretimi için kullanılan alt yapı yani bilgisayar ile tasarım ve bilgisayar ile üretim teknolojisi yüksek bir yatırım maliyeti taşır. Bunun ötesinde her diş yapımında kullanılan blokların maliyeti ve bunun üzerine bir teknisyen el emeği ilave edilmektedir. Ucuz üretilen zirkonyum diş kaplamalar da en sık karşılaşılan sorun kırılma sorunudur. 
Kırılan zirkonyum diş kaplamanın tamiri mümkün değildir. Ancak yeniden yapılması gerekir. Zirkonyum malzeme de ortaya çıkan kırıklar iki nedenle oluşabilir. Bunlardan ilki üretim aşamasında olan hatadır bu malzemenin kalitesinden öte hatalı tasarlama biçiminden kaynaklanır birleşme noktaları yeterli dayanma gücünü ve tasarı yapılmaz ise çiğneme sırasında özellikle köprülerde kırık meydana gelir.
Diğer bir dişikırık nedeni ise zirkonyum köprülerin hatalı kullanılmasıdır. Yani kendi dişlerimiz ile yememizi mümkün olmadığı besinleri örneğin fındık fıstık gibi kabuklu yiyecekleri yediğimizde dişler üzerine gelen aşırı kuvvet nedeniyle zirkonyum diş kaplamalar özellikle Köprülerde kırık meydana gelebilir. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…