Ana içeriğe atla

Arayüz fırçası nasıl kullanılır?

Diş hekimliğinde az bakım ürünleri arasında yer alan arayüz fırçası kullanımı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Ağız sağlığını korumak amacı ile düzenli diş fırçalamanın öncelikli bir gön tam olduğunu unutmamak gerekir. Ancak diş fırçalama her zaman yeterli ağız temizliğine sağlayamaz. Dişler ne kadar iyi fırçalanır sıfır Çalasın fırçanın ulaşamayacağı bölgeler olacaktır.
İyi bir ağız bakımı sağlayabilmek amacıyla diş fırçasına ilave olarak diş ipleri, arayüz fırçası ve ağız gargarası kullanımı tavsiye edilmektedir. Yemek yedikten sonra dişler üzerinde, arasında ve dilimiz üzerinde gıda birikintileri kalacaktır. Aslında fizyolojik olarak konuşma yutkunma ve istirahat halinde bile gerek değil dudak hareketleri gerekse tükürüğün yıkama fonksiyonu sayesinde ağız kendi kendisini temizlemeye çalışır. Şekerli besinler ve öğütülmüş besinlerin kullanımının artması ile birlikte ağzın kendi kendine yaptığı temizliğin yeterli olmadığı iyi bir ağız bakımı yapılmadığı taktirde diş ve diş etlerinde sorunlar ortaya çıktı açıktır.
DİŞ İPİ KULLANIMI
Dişler fırçalandıktan sonra diş ipinin kullanılması önerilir. Diş ipi sayesinde dişler arasında fırçanın giremediği alanlara ulaşmak mümkün olacaktır. Özellikle dişlerin evi olmazsa birbiri üzerine yatık olması diş ipi kullanımını gerektirir. Ağızda diş taşı oluşma fazla ise diş ipi taş oluşumunu da engelleyecektir. 20 veya 30 santim uzunluğunda bir diş ipi kopardıktan sonra her iki elinin işaret parmaklarına sarılarak gerginleştirilebiliyor dişler arasından ara yüze sokulur. Diş etine zarar vermeden arayüzden aşağıya doğru silmesi gerekir. Dişin bir yüzeyi üzerine yaslanarak yukarıya doğru hareket ettirilerek dişinin yan yüzünde biriken gıda artıkları uzaklaştırılmaya çalışılır. İp bir miktar Parma sarılarak temiz kısmı ile diğer dişin yan yüzeyine bastırılır ve tekrar yukarıya doğru çekilir. Bu sayede arayüzde her iki dişin yan bölgelerinin temizlenmesi sağlanır. Dikkat edilmesi gereken konu ve şifrenin arayüzden sokulduktan sonra dişeti üzerine baskı yapmamasıdır. Dişeti kullanımında sağlıklı diş etinin kanamaması gerekir. Diş etinde sorun var ise tanıyabilir. Düzenli diş fırçalama ve doğru ağız bakımı sayesinde diş eti kanamasının ortadan kalkması gerekir. Bir hafta içerisinde diş eti kanamanız her fırçalama seansında devam ediyor ise mutlaka diş hekimine gidip kontrol ettirmemiz tavsiye edilir.
Diş köprüleri var ise köprünün önündeki diş ile köprü arası ve köprünün arkasındaki diş ile köprü arası fırçalanır. Köprüde işler birbirine bitişik olduğu için araya ip girmeyecektir. Aynı şekilde diş kaplamaları da birbirine bitişik yapıldığı durumlarda diş ipi kullanımı gerekmez. Ancak diş kaplaması veya diş köprüsü ile dişin arasındaki bölgeye diş ipi ile yapılacak temizlik hem köprünün daha uzun ömürlü olmasını hem de dişin arayüzünde Çürük oluşmamasını sağlar.
arayüz fırçası kullanımı 
ARAYÜZ FIRÇASI KULLANIMI NASIL OLMALI?
Diş bakımının önemli bir aşaması da ve şifre kullanımı ve arayüz fırçası kullanımıdır. Arayıp fırçaları özellikle diş etinde çekilme olan hastalar için önerilir. Bunun dışında implant yapılmış ağızlarda diş eti olmadığı arayüz bölgelerinde kullanıma uygundur. Diş köprülerinde köprü gövdesi ile diş eti arasında yiyecek artıklarının kalmaması ve bu bölgelerin temizlenerek sağlıklı bir şekilde diş köprüsünü kullanabilmek için arayüz fırçaları önerilebilir. Diş hekiminiz size hangi boyda bir arayüz fırçası almanız gerektiği ile ilgili bilgi verecektir. Yandaki şekilde beyaz sarı kırmızı olarak devam eden inceden kalına renklere göre ayrılmış ara yüz fırçaları görüyorsunuz.
Sizin için en uygun olan oyunda arayüz fırçasını diş hekimi önerecektir. Bir çok eczanede kaliteli arayüz fırçalarını bulmak mümkündür. İnternet üzerinden de arayüz fırçası satın almak mümkündür. Kullanım sonrası arayüz fırçasını yıkayıp daha sonra tekrar kullanabilirsiniz. Ara yüz fırçaları tek kullanımlık değildir. Seyahat için olan fırçalar da kapak bulunmaktadır. Evde kullanım için fırçayı asma aparatı alabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…