Ana içeriğe atla

ZİRKONYUM DİŞ İLE PORSELEN KAPLAMA FARKI

Dişler üzerine kaplama yapılması gerektiğinde seçeneklerden bir tanesini zirkonyum diş kaplama olduğunu belki duymuşsunuzdur. Son yıllarda adından her geçen gün daha fazla söz ettiren zirkonyum diş kaplama bir çok özelliği ile ön planı çıkmakta. Özellikle ön diş kaplamalar yapılması gerektiğinde zirkonyum daha fazla tercih edilen diş kaplamasıdır. Ön dişler de neredeyse artık metal alt yapılı porselen diş kaplamaları kullanılmamaya başlanmıştır. Estetik olarak büyük avantajlar sağlayan zirkonyum kaplamanın ön plana çıkmasındaki nedenleri Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan aldığımız bilgiler ile anlatmaya çalışacağız.
Metal alt yapılı porselenlerede dayanıklılık sağlamak amacıyla kullanılan metal, diş eti kenarında koyu renklenme oluşturup estetik problemler yaratmaktadır. Zirkonyum diş kaplama ile bu sorunun tamamen önüne geçilmiştir. Malzeme olarak beyaz renkli ve diş eti ile uyumlu sorunsuz bir malzemedir. Diş renginde olması nedeni ile alt yapının üzerine ayrıca bir renk kapatıcı tabaka kullanmaya gerek yoktur. Laboratuvar aşamasında teknisyeni oldukça zorlayan metal rengi zirkonyum uygulandığında sorun olmaktan çıkar. Mesafenin az olduğu durumlarda zirkonyum üzerine porselen ilave edilmeden de kullanılabilmektedir.
Diğer bir önemli avantajı ise ısı iletkenliğinin nerede ise diş ile yakın seviyede olmasıdır. Metal kullanıldığında ısı iletkenliği yüksek olur ve soğuk sıcak hassasiyeti daha fazla olmaktadır.
En önemli konulardan bir tanesi olan teknik aşamalar hakkında da bilgi vermeye çalışayım. Metal kullanılan kaplamalar da eğitilen metal döküm yapılarak diş kaplaması alt yapısı elde edilir. Döküm sırasında ısınan metal oksitleniyor. Diğer taraftan döküm sonrasında çatlaklar oluşur. Dökümden sonra oluşan çatlakların temizlenmesi ve kaplamanın model üzerine uyumlandırılabilinmesi için diş teknisyeni metalin içerisinden ve üzerinden aşındırma yapmak zorundadır. Tesfiye olarak adlandırılan bu aşama aslında kaplamanın diş ile tam uyumlu olmasına engel bir aşamadır. Tesfiye sırasında bazı bölgelerde fazla bazı bölgelerde az aşındırmaya yapılabilir. Buda diş ile kaplama metali arasında olması gerekenden fazla boşluk oluşması anlamına gelir. Zaman içerisinde kaplamanın altındaki yapıştırıcı ilacın erimesi ve bu boşluğun çürük oluşumu için elverişli ortam yaratması söz konusudur. Oysa zirkonyum alt yapılı diş kaplamalar da tasarım tamamen bilgisayar tarafından yapılır ve üretim aşaması da bilgisayar ile kazılarak tamamlanır. Bu sayede ağızdaki kesik diş ile hazırlanan zirkonyum kaplama alt yapısı arasında ideal oranda boşluk kalır. Yapıştırıcının erimesine engel olacak ince bir boşluk olduğu için senelerce hiçbir sorun yaşanmadan sağlıklı bir şekilde kullanılabilen diş kaplamaları üretilmiş olur

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…