Ana içeriğe atla

ZİRKONYUM PORSELEN KAPLAMA ESTETİK DİŞ

Zirkonyum Porselen Diş Kaplama

Zirkonyum diş kaplama'nın bugün geldiği noktaya baktığımızda diş kaplamalarının birçok aşamalardan geçtiğini görüyoruz. Altın ve metal dişler yerini biodent plastik veneer kuronlara bıraktı.  Plastik esaslı kapamalar diş rengindeydi ve İlk takıldıklarında estetik olarak tartışmasız bir üstünlükleri olmasına rağmen zaman içerisinde aşınma ve renk değişiklileri oluyordu. Aşınan plastik kaplama dişler çene ekleminde problemler yaratıyordu. Plastiğin altındaki retansiyon incileri dile takılıyordu. Izosit ve S likitli akrilik dişler kısa bir süre alternatif oldularsa da porselen malzemesi diş hekimliğinde yerini almaya başlamıştı.

zirkonyum porselen diş kaplama
Zirkonyum Diş Kaplama
Çalışma güçlüğü kırılgan olması ve metal ile bağlantısındaki problemler nedeni ile soru işaretleri vardı.Hem hekimlerin hem hastaların kafaları çok karışıktı.Porselen üzerine yığılan makyaj ile doğal dişleri taklit etmede de çok başarılıydı ve zamanla hakkettiği yeri aldı.
Uzun süre hem aşınmalara karşı dayanıklı olması hemde estetik ve biyolojik üstünlükleri nedeni le tahtını koruyan metal seramikler altlarındaki metalin ışığı geçirememesi nedeni ile dezavantaj oluşturuyorlardı.

Işık geçirgenliğini sağlamak için metalsiz porselenler empress ve diğer metalsiz porselenler ile ön bölgedeki renk sorunlarını yok ederken dayanıklılık ve maliyet olarak hastalar için yüksek maliyet getirdi. Ve bu uzun maratonun ardından zirkonyum porselen kuronlar sahneye çıktı. Cad cam sistemler ile birlikte zirkonyum blokların kazınması ile elde edilen zirkonyum kaplama dişler en çok tercih edilen diş kaplaması oldular.
Hastalar için olduğu kadar diş hekimlerini de mutlu eden zirkonyum dişler maliyetlerinin yüksek olması dışında bir dezavantaj oluşturmadılar.Laboratuvarlar zirkonyum diş yapmak için hatırı sayılır bir altyapı maliyeti yükünün altına girmişlerdi çünkü.Bu yatırım aslında fazlası ile geri döndü diş teknisyenlerine.
Diş teknisyenleri yüksek fiyatlarla başladıkları bu malzemeyi artık daha uygun fiyatlar ile yapabilmekteler.
Diş eti ile dişin birleştiği kenardaki karartı metalin koyu renginin diş eti içerisinde koyu mor bir renge sebep olur. Zirkonyum un açık rengi ile bu sorun ortadan kalkar.
Hassas ölçü sistemleri ile diş eti üzerine gelen baskı tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Kaplama kenarlarının diş eti ile uyumunun iyi olmaması sorunu çoğu zaman diş etinde dolaşımın bozulmasına ve dişeti iltihabı ile dişeti kanamasına neden olmaktadır. Zirkonyum dişler ile bütün bu sorunlar ortadan kaldırılabilir.
Ağıza yapılan kaplamaların şekilleri mutlaka yüz şekli ile uyumlu olmalıdır.Oval, kare, dikdörtgen yüz şekilleri dikkate alınarak konturlar ayarlanmalıdır.Bir aşka önemi konu da yüzün bombesidir. Dışarı doğru konveks bir yapıdaki yüze hazırlanacak kaplamalarda bu konveksliğe uyumlu olmalıdır. Hastanın yaşı dişler üzerindeki makyaj çizgileri ile ve dişlerin uç kısımlarının şekli ile yakından ilgilidir.
Bir diğer önemli konu hastanın cinsiyetidir. Bayanlarda daha yumuşak ve yuvarlak hatlar kullanılırken erkekler için köşeli keskin kenarlı dişler daha uygun olmaktadır.
Ten rengi ve göz rengi de dikkat edilmesi gereken konulardandır.Yapılan dişlerin hastaya ait görüntüsü verebilmesi için dikkatli bir şekilde bütün unsurlar dengelenerek diş hazırlanmalıdır.Hastanın da görüşleri dikkate alınarak provada son düzenlemeler yapılır.
Son provada hastaya dişlerin şekli rengi ve büyüklükleri ile ilgili bir sorunu olup olmadığı mutlaka sorulmalıdır.Gerekirse yaynındaki bir yakınının da fikri alınır ve son düzenlemeler yapılarak dişlerin birbirleri ile kapanışları kontrol edilir. Her şey yolunda ise bitim için laboratuvara gönderilir.
Laboratuvardan son şeklini almış olarak gelen dişler hekim tarafından dikkatlice incelenir. Kole kısımlarındaki kalınlık, arayüzlerin ve diş eti papil bölgelerinin iyice açıldığından emin olunduktan sonra ağza takılır.
Dişi Yapıştırma
Simantasyon denilen bu aşamada çok önemlidir.Diş kaplaması dişin üzerine sabitlenir.
Zirkonyum veya porselen dişleri yapıştırırken kullanılan ilaçlar dişeti altına kaçar ve donan ilaçlardır bunlar. Diş eti altındaki ilaç mutlaka tam olarak temizlenmelidir. Aksi takdirde dişeti iltihabına neden olacak ve bütün emeklerin boşa gitmesi noktasına kadar ilerleyebilecek sorunları başlatacaktır.
Simantasyon esnasında diğer bir önemli konu da dişlerin tam oturmasıdır.
Genellikle simanın sertleştiği zamanda kaplama yerine tam oturtulamamakta ve bir miktar yüksekte kalabilmektedir. Böyle bir durumda gerekirse yapıştırma siman tam sertleşmeden yerinden çıkarılıp yenden yapıştırılmalıdır.En az yarım saat bir şey çiğnememesi söylenen hasta yeni dişleri ile poz vermeye hazırdır.
Diş Hekimi
Estetik diş hekimliğinde  yüz güldüren zirkonyum porselen diş kaplamaları neden tercih edilmelidir?

 • Diş eti kenarında koyu renk oluşmaz
 • Altındaki metal rengi dişe yansımaz
 • Diş ile tam uyum sağlar dişin altından çürük oluşma ihtimalini ortadan kaldırır
 • Isı geçirgenliği az olduğu için soğuk hassasiyeti daha az olur.
  Kardeşlerin üzerine kaplama yapılması gerektiğinde sadece renk değil ışık yansıtma özelliği de önem kazanır. Hll sadece bir kaç diş kaplama yapılacakse ağızdaki doğal dişler ile uyumlu bir kaplama olmak zorundadır. Aksi taktirde her konuşma ve gülme sırasında kişinin bazen 50 ile ağzına kapatmasına bazen de sosyal problemler yaşamasına neden olur. Diş rengi ağızdaki diğer dişlerden farksız olmalıdır. Zirkonyum kaplama uygulaması da buna olanak sağlar. Mümkün olan en iyi estetik diş kaplama becerikli ve dikkatli hekim teknisyen işbirliği ile elde edilebilir. 
  Zirkonyum diş fiyatları, porselen kaplama, implant, lamine veneer, diş hekimi. İstanbul 2018 Diş tedavi fiyatları için Tel:0549 347 43 47

  Bu blogdaki popüler yayınlar

  ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

  Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır.
  İçerisinde metal olan geleneksel kaplamalar elmas frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalarda esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekince, mutlaka kesilmesi gerekir.
  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması çıkarıldı…

  Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

  Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
  Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
  Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
  Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
  Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
  Sabahları ağızda kötü …

  ZİRKONYUM DİŞ YORUMLAR VE YAPTIRAN ÜNLÜLER

  Beğenilen bir insan olmak  içgüdüsel bir davranıştır. İnsan olduğunu beğenilmek için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beğenilen bir insan toplumda kendisini kabul ettirebilir. Bu sayede hem iş yaşantısında hem de özel yaşantısında istediği yaşam standardını yakalayabilecektir. Beğenilmek sadece iyi huylu olmak ile maalesef mümkün olamamaktadır. Kişinin davranışları toplumda yer edilmesini sağlasa da özellikle ilk görünüm anında estetik  ve estetik diş görüntüsü yüzündeki simetri ve dişlerinin rengi olumlu bir fikir oluşması için büyük oranda katkı sağlar. Bu durumu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan uzmanlar Özellikle insan vücudunda kabul edilebilir bir simetri olması gerektiğini söylemektedir. Dişler sadece yemek yemek için değil dudak ve yanak dokularını desteklemek ve aynı zamanda konuşma sırasında seslerini doğru çıkarabilmek için fonksiyon sağlarlar. Dişlerin kaybedilmesinin önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz. Diş eti hastalıkları da ağız koku…