Ana içeriğe atla
Sağlığınız için, yaşam tarzı ve yaşam koşullarından  kaynaklanan bazı risk etmenlerine göz atalım:
 
  • Sigara içmek : Sayısız araştırma göstermiştir ki sigara içenlerde dişeti hastalığı daha yüksek orandadır.Sigara içenler ve tütün çiğneyenlerin ağzında daha yüksek düzeyede tartar ve daha fazla doku tahrişi olur bu nedenle de dişetleri hastalığa yakalanmaya daha çok yatkınlık gösterir.Tütün kullananlarda yalnızca kemik kaybı daha çok görülmekle kalmaz iyileşmeleri de sigara içmeyenlere göre çok daha uzun sürer.
  • Stres : Zor bir dönem mi geçiriyorsunuz ? Stresle diş sağlığı arasında bir bağlantının var olduğunu biliyoruz.Bağışıklık sistemimiz stres alında kaldığında dişeti enfeksiyonlarına yol açan bakterilerle mücadelesi zorlaşır.
  • Diş sağlığını ihmal etmek : Koruma her türlü mücadelede esas unsurdur.Diş sağlığı için de durum aynıdır.Diş hekiminden kaçmak yaşam tarzıyla ilgili bir seçimdir ve sizi ağzınız dişleriniz ve dişetlerinizle bağlı hastalıklar bakımından riske sokar.
  • Hormonlar : Hamile ve  doğum kontol hapı kullanan kadınlardaki hormonal değişiklikler dişetini etkileyerek onları enfeksiyona daha yatkın hale getirir.Hamilelik sırasında dişeti kanamasından şikayetçi olan kadınların sayısı bir hayli yüksektir.
  • İlaç tadavisi : Bazı ilaçlar dişetine etki edebilir ya da ağızda tükürük hareketini azaltarak kuruma yapabilir.Kuru ağız plak oluşumunu artırır.Diş fırçalam ve ip kullanma güçlüğü yaratır bu da dişeti hastalıklarına yol açar.
  • Diş sıkmak yada gıcırdatmak : Bu alışkanlıklar yalnızca dişetlerin üzerine olağanüstü bir baskı uygulamakla kalmaz dişlerin destek yapılarına da -dişeti ve kemik- büyük bir baskı yaparlar.
  • Kötü diyet :Diyet belli bir ölçüde dişeti dokusunu enfeksiyonlar karşısında zayıf bırakır ve düzgün iyileşmeye karşı dirençli yapar.Dişetinin besleyici gıdalara da ihtiyacı vardır.Yediğiniz her şeyin aldığınız her vitaminin dişetinize etkisi vardır.  
 
     Peki buradan çıkan ana sonuç nedir? Eğer sağlıklı bir yaşam tarzı sürüyor ve dişhekiminize uğramayı ihmal etmiyorsanız dişlerinize iyi bakıyorsunuz demektir. 
Diş HEKİMİ 
SERTAÇ KIZILKAYA
6616979
www.drsertac.comwww.zirkonyumdisfiyati.com www.dislerinibeyazlat.com www.zirkonyumdisnedir.com www.zirkonyum-dis.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…