Ana içeriğe atla

İmplant Diş Uygulamalarında Yaşanan Gelişmeler


İmplant Yerleştirme Süreci Acı Verir mi?

İmplant işlemi sırasında en zorlu süreç (özellikle diş doktoruna gitmekten çekinenler için) kökün yerleştirildiği cerrahi müdahale sürecidir. Ancak pek çok hasta bu süreçte lokal anestezi ile çok az acı hissettiklerini belirtmektedir. Ayrıca tüm bu süreç tamamlanana kadar (3-5 ay) hastalar belirli günlerde (ameliyat sonrası gibi) dişlerini kullanmakta zorluk çektiklerini ifade etmektedir. İmplant ameliyatından önce endişelerinizi mümkün olduğunca azaltmak adına doktorunuzdan ameliyat süreci hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Ayrıca ameliyat sonrasında iyileşmenin tamamlanması için kaç gün geçmesi gerektiği, yemek yeme ve içecek tüketmede herhangi bir sorun yaşanıp yaşanmayacağı ya da kaç gün yaşanacağı gibi soruların cevaplarını yine doktorunuzdan alabilirsiniz.

İmplant Diş Uygulamalarında Yaşanan Gelişmeler

Diş hekimliği tüm uzmanlık dallarıyla beraber en hızlı ilerlemenin yaşandığı dallardan biri olarak dikkat çekmektedir. Tedavi uygulamalarından kullanılan malzemelere kadar pek çok noktada her yıl farklı yöntemler ve ekipmanlar piyasaya sürülmekte ve doktorlar tarafından kullanılmaktadır. İmplant uygulamaları da yaşanan bu gelişmelerin hızla adapte edildiği alanların ilk sıralarında yer almakta. Özellikle tek diş implantları için kullanılan vidasız yapay diş kökleri, son yıllarda poselen kaplamaların yerine kullanılmaya başlanan zirkonyum dişler, 3 boyutlu rontgen teknolojisi, ağız yapınıza tam olarak uyum sağlayan kişiye özel şekillendirimiş implantlar bu gelişmelerden sadece birkaçı.
Yeni teknolojiler her zaman daha iyi sonuçlar vaad etse de doktorunuza danışıp bu uygulamalar hakkında detaylı bilgiler alabilir ve kararınızı bundan sonra verebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz belirli bir geçmişi olan, uygulanan hastalar da yüksek başarı oranlarını yakalamış, klinik takibi yapılmış uygulamaları tercih etmeniz ve herhangi bir riske atılmamanız.

İmplant Diş Yaptırmam Şart mı? Alternatifleri Var mı?

Şart değil. İmplant diş yerine kullanabileceğiniz ve çok daha uygun fiyatlara yaptırabileceğiniz köprü tedavisi ve protez (takma diş) seçenekleri bulunuyor. Ancak implantın bu seçeneklere göre avantajları arasında normal çiğneme, estetik görünüm, uzun süre dayanabilme gibi özellikleri sayabiliriz.
Sonuç olarak implant fiyatları her ne kadar alternatiflerine göre daha yüksek olsa da kullanım süreleri göz önüne alındığında iyi bir seçenek olarak görünmekte. Özellikle ön dişlerde yaşanan kayıplarda doğal dişlere en yakın görünümü elde etmek ve dişlerin daha estetik görünmesini sağlamak için tercih edilen implant dişler (vidalı dişler) ülkemizde pek çok diş hekimi tarafından başarıyla uygulanmakta.


www.drsertac.com

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…