Ana içeriğe atla

İmplant Diş Uygulamalarında Yaşanan Gelişmeler


İmplant Yerleştirme Süreci Acı Verir mi?

İmplant işlemi sırasında en zorlu süreç (özellikle diş doktoruna gitmekten çekinenler için) kökün yerleştirildiği cerrahi müdahale sürecidir. Ancak pek çok hasta bu süreçte lokal anestezi ile çok az acı hissettiklerini belirtmektedir. Ayrıca tüm bu süreç tamamlanana kadar (3-5 ay) hastalar belirli günlerde (ameliyat sonrası gibi) dişlerini kullanmakta zorluk çektiklerini ifade etmektedir. İmplant ameliyatından önce endişelerinizi mümkün olduğunca azaltmak adına doktorunuzdan ameliyat süreci hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Ayrıca ameliyat sonrasında iyileşmenin tamamlanması için kaç gün geçmesi gerektiği, yemek yeme ve içecek tüketmede herhangi bir sorun yaşanıp yaşanmayacağı ya da kaç gün yaşanacağı gibi soruların cevaplarını yine doktorunuzdan alabilirsiniz.

İmplant Diş Uygulamalarında Yaşanan Gelişmeler

Diş hekimliği tüm uzmanlık dallarıyla beraber en hızlı ilerlemenin yaşandığı dallardan biri olarak dikkat çekmektedir. Tedavi uygulamalarından kullanılan malzemelere kadar pek çok noktada her yıl farklı yöntemler ve ekipmanlar piyasaya sürülmekte ve doktorlar tarafından kullanılmaktadır. İmplant uygulamaları da yaşanan bu gelişmelerin hızla adapte edildiği alanların ilk sıralarında yer almakta. Özellikle tek diş implantları için kullanılan vidasız yapay diş kökleri, son yıllarda poselen kaplamaların yerine kullanılmaya başlanan zirkonyum dişler, 3 boyutlu rontgen teknolojisi, ağız yapınıza tam olarak uyum sağlayan kişiye özel şekillendirimiş implantlar bu gelişmelerden sadece birkaçı.
Yeni teknolojiler her zaman daha iyi sonuçlar vaad etse de doktorunuza danışıp bu uygulamalar hakkında detaylı bilgiler alabilir ve kararınızı bundan sonra verebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz belirli bir geçmişi olan, uygulanan hastalar da yüksek başarı oranlarını yakalamış, klinik takibi yapılmış uygulamaları tercih etmeniz ve herhangi bir riske atılmamanız.

İmplant Diş Yaptırmam Şart mı? Alternatifleri Var mı?

Şart değil. İmplant diş yerine kullanabileceğiniz ve çok daha uygun fiyatlara yaptırabileceğiniz köprü tedavisi ve protez (takma diş) seçenekleri bulunuyor. Ancak implantın bu seçeneklere göre avantajları arasında normal çiğneme, estetik görünüm, uzun süre dayanabilme gibi özellikleri sayabiliriz.
Sonuç olarak implant fiyatları her ne kadar alternatiflerine göre daha yüksek olsa da kullanım süreleri göz önüne alındığında iyi bir seçenek olarak görünmekte. Özellikle ön dişlerde yaşanan kayıplarda doğal dişlere en yakın görünümü elde etmek ve dişlerin daha estetik görünmesini sağlamak için tercih edilen implant dişler (vidalı dişler) ülkemizde pek çok diş hekimi tarafından başarıyla uygulanmakta.


www.drsertac.com

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal olan geleneksel kaplamalar elmas frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalarda esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekince, mutlaka kesilmesi gerekir. Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması ç

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur? bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür. Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur. Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur. Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır. Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.

ZİRKONYUM DİŞ YORUMLAR VE YAPTIRAN ÜNLÜLER

Beğenilen bir insan olmak  içgüdüsel bir davranıştır. İnsan olduğunu beğenilmek için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beğenilen bir insan toplumda kendisini kabul ettirebilir. Bu sayede hem iş yaşantısında hem de özel yaşantısında istediği yaşam standardını yakalayabilecektir. Beğenilmek sadece iyi huylu olmak ile maalesef mümkün olamamaktadır. Kişinin davranışları toplumda yer edilmesini sağlasa da özellikle ilk görünüm anında estetik  ve estetik diş  görüntüsü yüzündeki simetri ve dişlerinin rengi olumlu bir fikir oluşması için büyük oranda katkı sağlar. Bu durumu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan uzmanlar Özellikle insan vücudunda kabul edilebilir bir simetri olması gerektiğini söylemektedir.  Dişler sadece yemek yemek için değil dudak ve yanak dokularını desteklemek ve aynı zamanda konuşma sırasında seslerini doğru çıkarabilmek için fonksiyon sağlarlar. Dişlerin kaybedilmesinin önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz. Diş eti hastalıkları da ağız kok