Ana içeriğe atla

ZİRKONYUM DİŞ

www.zirkonyumdisnedir.com

Zirkonyum destekli porselenler, metal destekli restorasyonlara kıyasla ne kadar dayanıklıdır?

•             Metal destekli restorasyonlara karşı bir dezavantaj söz konusu değildir.Restorasyonlar tam uyum sağlar ve zirkonyum'un porselen desteği yeterlidir.

Aşındırma yapılacağı zaman zirkonyum restorasyonlarda su soğutma kullanılmalı mıdır?

Mutlaka kullanılmalıdır.

Zirkonyum'un bilinen metal-seramik yapılara kıyasla yaşlanması ve dayanıklılık kaybı nasıldır?

•             Bütün malzemeler yaşlanır, metaller bile. Metallerin bükülme direnci eskimeden önce 500 MPa civarındadır. ICE Zirkonyum'un ise 1400 MPa dır. %30 direnç kaybı varsayımıyla bile zirkonyum hala 980 MPa bükülme direncine sahip kalmaktadır.

 Porselen ve zirkonyum arasındaki tutum nasıl sağlanır?

•             Mekanik tutum, baskı ile birleşme ve yüzey kaynaşımı.
Zirkonyum restorasyonlar hakkında kim uzun süreli çalışmalar ve deneyleri kaydetmiştir?
•             Avrupa da üniversitelerde 12 yıldan beri zirkonyum üzerinde emsalsiz çalışmalar gerçekleştirmekte ve pozitif sonuçlar almaktadır.

Zirkonyum restorasyonlar nasıl simante edilmelidir?

•             Fosfat veya cam iyonomer sunanlarla birlikte Zirkonyum restorasyonlar için üretilmişmaddeler kullanılabilir.

Zirkonyum ve metal destekli seramik arasında dayanıklılık mukayesesi

•             .Zirkonyum kıymetli metale kıyasla çatlamaya daha dayanıklıdır
fakat daha az esnektir.

Zirkonyum diş kaplama için endikasyonlar ve kontra endikasyonlar nelerdir?

•             Tüm sabit ve çıkarılabilir protezler için önerilir.
•             Dikey boyutların minimal olduğu durumlarda önerilmez.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…