Ana içeriğe atla

Zirkonyum diş ile estetik kaplama


Porselen diş kaplamada dişeti çekilmesi sonrası metalin griliği görünür. Diş etinin çekildiği bu gibi durumlarda tek çare yeni kaplama yapmaktır.
Diş eti çekilmesi sonucu açıkta kalan bölgede çürük ve diş kaybına kadar giden hasar olabilir.
 Estetik sonuçlar için artık ise ışık geçirgenliği olan metalsiz porselenler kullanıyoruz. Bu porselenler yine bir altyapı üzerine, ancak diş renginde altyapılar üzerine hazırlanmaktadır. Yani metal porselenlerdeki metalin yerini diş rengindeki bu altyapılar almıştır. Zirkonyum destekli porselenler en çok kullanılan estetik diş kaplamalarıdır.

Zirkonyum (zirkonyum oksit, zirkonyum dioksit) altyapılı porselenler:

Köprü vakalarında kullanılabilen yegane metalsiz porselen sistemi olduğu için en çok adı geçen sistemdir. Hasta üzerindeki hazırlığı ve dişleri yapıştırma safhası nispeten kolay olabildiğinden, tek kuron vakalarında da yaygın olarak bu sistem kullanılmaktadır.
Ayrıca bu iki çeşit altyapı materyali, bunların blok şekillerinden CAD-CAM (bilgisayarda çizilip, şeklin aynısını bu blokları traşlayarak oluşturan sistem) sistemiyle de oluşturulmaktadır. İnsan faktörünü ve hatalarını en az sayıya indirgemek ve aynı sürede daha çok ürün çıkartma üzerine kurulu olan bu sistemde çok daha hassas altyapı üretimleri yapılmaktadır.
Çok çok ince çalışmak zorunda olduğumuz porselenin derinlik etkisi için gereken mesafenin büyük bölümünü bu altyapı doldurmaktadır. Geriye kalan mesafeye yeterince porselen katmanları konulamadığı, koyulsa da diş gerekenden fazla konturlu olacağı için bu derinlik ifadesinden fedakarlık edilmektedir. Bunun sonucu da metalsiz olduğu halde yine de cansız, donuk durabilen laminalar ve kaplamalardır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için hekim, diş kesimini doğru yaparak porselen işlenmesi için gereken mesafeleri oluşturmalıdır. Doğru diş kesimi estetik açıdan en önemli role sahiptir.
Buraya kadar bahsi geçenler altyapı içeren porselenlerdir. Bunlardan farklı olarak, tamamen porselenden  oluşan ve "jaket porselen" olarak adlandırılan metalsiz porselenler vardır. Bu kuronlar diğerleri gibi önce altyapı, sonra porselen işlemek şeklinde değil, direkt olarak porselen işlenerek üretilirler. Lamina ve çok doğru seçilerek doğru yapılmış ön dişlerin kaplanmasında kullanılır. Estetik açıdan tartışmasız olarak lider durumdadır. Altyapı taşımadığı için altyapıdan kaynaklı estetik dezavantajları taşımaz. Ancak yapımı aşırı hassas bir çalışma gerektirir ve yapılıp bitirilen bir porselene küçük bir ekleme yapılması tekrar başa dönmeyi gerektirir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…