Ana içeriğe atla

İmplant Diş Nedir?

İmplantlar 21. yüzyılda dişe kimliği nde tedavi protokolleri ne değiştiren uygulamalardır. Başarılı implant tedavileri diş kaybı olan hastalar için neredeyse kendi dişleri gibi hissedebilecekleri yeni dişlere sahip olabilmelerini sağlayan çok önemli bir gelişmedir. İlk başlarda deneysel olarak kabul edilen İmplant diş tedavisi günümüzde diş ekimine inin en önemli tedavi yöntemi olarak önplana çıkmaktadır. Dişhekimliğinde implant çekilmiş diş boşluğunda bulunan çene kemiğinin içerisine silindirik vida şeklindeki titanyum protezin uygulanması şeklinde bilinir.
18.yy da İlk uygulamalarına gördüğüme insandan insana çekilen dişin nakil edilmezse alerjik reaksiyonlar ve dokur etti nedeniyle fazla kalır görememiştir. Değişik malzemelerle ilerleyen zamanlarda denemeler yapılmış fakat doku dostu malzeme bulunamadığı için sonuç olumsuz olmuştur. 21. yüzyıl titanyum malzemesi ile vücudun biyolojik uyumu fark edilmiş ve ilk diş implantları uygulanmaya başlanmıştır. İlk uygulanan implantlar Çene kemiğinin içerisine değil çene kemiği ile diş eti arasında periyot implant olarak uygulanmıştır. Uzun bir süre bu şekilde yapılan uygulamalar zaman içerisinde vücudunun gösterdiği tolerans ve çene anatomisine olan uyumu nedeni ile yerine silindirik implantları bırakmıştır.
İmplantlar ağızda protezi desteklemek için altçene ve üst çene de kemik içerisinde with alınarak yerleştirilir. Tam dişsiz hastalar için veya bir ile bir kaç işi eksik olan hastalar için uygulanır. İmplant uygulaması sonrası belirli bir süre içerisinde implant ile çene kemiği arasında Osteointegrasyon adı verilen bağlantı sağlanır. Bu bağlantı sayesinde implant vidaları kemik içerisinde Çiğneme kuvvetlerine karşı koyabilirler. İmplantın yapıldığı malzeme vücut ve biyolojik uyumluluk içerisindedir. Günümüzde piyasadaki implant sistemlerinin çoğu ticaret saf titanyumdan imal edilmiş olsa da belirli oranda alaşım içerirler. İmplant vidası diş köküne benzeyecek şekilde üretilir. Yani silindirik şekildedir. İlk dönemlerde bazı markalar yivli, bazı markalar yersiz implantlar üretmiştir. Günümüzde kabul gören implant şekli yiv içeren diş implantlarıdır.
Türkiye'de satışa sunulan implantlar Amerika, İsviçre, Almanya, İsrail, Güney Kore, Kuzey Kore, Çin, İsveç ve İtalyan üretimi implantlardır. Yerli üretim implantlar İzmir Trabzon ve İstanbulda üretilmektedir. Türk malı implantlar bütün dünyanın her yerine ihraç edilmektedir. Akademik çalışmaları yapılmış ve belgelendirme işlemleri tamamlanmış olan yerli implantlar fiyat olarak yabancı implantlar ile maalesef rekabet edememektedir. Alman bir implant markasıyla yerli bir implant markası arasında 300 400 liralık bir fiyat farkı vardır. O fiyat farkı hastaları genellikle alman implant yaptırma yönünde yönlendirir. İmplant diş marka ve fiyatları ile ilgili bilgi almak için Kliniğimizden 0 549 347 43 47 numaralı telefon ile randevu alabilir WhatsApp mesajı ile diş rant kendinize gönderebilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…