Ana içeriğe atla

İmplant Diş Nedir?

İmplantlar 21. yüzyılda dişe kimliği nde tedavi protokolleri ne değiştiren uygulamalardır. Başarılı implant tedavileri diş kaybı olan hastalar için neredeyse kendi dişleri gibi hissedebilecekleri yeni dişlere sahip olabilmelerini sağlayan çok önemli bir gelişmedir. İlk başlarda deneysel olarak kabul edilen İmplant diş tedavisi günümüzde diş ekimine inin en önemli tedavi yöntemi olarak önplana çıkmaktadır. Dişhekimliğinde implant çekilmiş diş boşluğunda bulunan çene kemiğinin içerisine silindirik vida şeklindeki titanyum protezin uygulanması şeklinde bilinir.
18.yy da İlk uygulamalarına gördüğüme insandan insana çekilen dişin nakil edilmezse alerjik reaksiyonlar ve dokur etti nedeniyle fazla kalır görememiştir. Değişik malzemelerle ilerleyen zamanlarda denemeler yapılmış fakat doku dostu malzeme bulunamadığı için sonuç olumsuz olmuştur. 21. yüzyıl titanyum malzemesi ile vücudun biyolojik uyumu fark edilmiş ve ilk diş implantları uygulanmaya başlanmıştır. İlk uygulanan implantlar Çene kemiğinin içerisine değil çene kemiği ile diş eti arasında periyot implant olarak uygulanmıştır. Uzun bir süre bu şekilde yapılan uygulamalar zaman içerisinde vücudunun gösterdiği tolerans ve çene anatomisine olan uyumu nedeni ile yerine silindirik implantları bırakmıştır.
İmplantlar ağızda protezi desteklemek için altçene ve üst çene de kemik içerisinde with alınarak yerleştirilir. Tam dişsiz hastalar için veya bir ile bir kaç işi eksik olan hastalar için uygulanır. İmplant uygulaması sonrası belirli bir süre içerisinde implant ile çene kemiği arasında Osteointegrasyon adı verilen bağlantı sağlanır. Bu bağlantı sayesinde implant vidaları kemik içerisinde Çiğneme kuvvetlerine karşı koyabilirler. İmplantın yapıldığı malzeme vücut ve biyolojik uyumluluk içerisindedir. Günümüzde piyasadaki implant sistemlerinin çoğu ticaret saf titanyumdan imal edilmiş olsa da belirli oranda alaşım içerirler. İmplant vidası diş köküne benzeyecek şekilde üretilir. Yani silindirik şekildedir. İlk dönemlerde bazı markalar yivli, bazı markalar yersiz implantlar üretmiştir. Günümüzde kabul gören implant şekli yiv içeren diş implantlarıdır.
Türkiye'de satışa sunulan implantlar Amerika, İsviçre, Almanya, İsrail, Güney Kore, Kuzey Kore, Çin, İsveç ve İtalyan üretimi implantlardır. Yerli üretim implantlar İzmir Trabzon ve İstanbulda üretilmektedir. Türk malı implantlar bütün dünyanın her yerine ihraç edilmektedir. Akademik çalışmaları yapılmış ve belgelendirme işlemleri tamamlanmış olan yerli implantlar fiyat olarak yabancı implantlar ile maalesef rekabet edememektedir. Alman bir implant markasıyla yerli bir implant markası arasında 300 400 liralık bir fiyat farkı vardır. O fiyat farkı hastaları genellikle alman implant yaptırma yönünde yönlendirir. İmplant diş marka ve fiyatları ile ilgili bilgi almak için Kliniğimizden 0 549 347 43 47 numaralı telefon ile randevu alabilir WhatsApp mesajı ile diş rant kendinize gönderebilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır.
İçerisinde metal olan geleneksel kaplamalar elmas frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalarda esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekince, mutlaka kesilmesi gerekir.
Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması çıkarıldı…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

ZİRKONYUM DİŞ YORUMLAR VE YAPTIRAN ÜNLÜLER

Beğenilen bir insan olmak  içgüdüsel bir davranıştır. İnsan olduğunu beğenilmek için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beğenilen bir insan toplumda kendisini kabul ettirebilir. Bu sayede hem iş yaşantısında hem de özel yaşantısında istediği yaşam standardını yakalayabilecektir. Beğenilmek sadece iyi huylu olmak ile maalesef mümkün olamamaktadır. Kişinin davranışları toplumda yer edilmesini sağlasa da özellikle ilk görünüm anında estetik  ve estetik diş görüntüsü yüzündeki simetri ve dişlerinin rengi olumlu bir fikir oluşması için büyük oranda katkı sağlar. Bu durumu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan uzmanlar Özellikle insan vücudunda kabul edilebilir bir simetri olması gerektiğini söylemektedir. Dişler sadece yemek yemek için değil dudak ve yanak dokularını desteklemek ve aynı zamanda konuşma sırasında seslerini doğru çıkarabilmek için fonksiyon sağlarlar. Dişlerin kaybedilmesinin önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz. Diş eti hastalıkları da ağız koku…