Ana içeriğe atla

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMANIN BAŞARISI

Dişhekimliğinde estetik diş kaplama için yaygın olarak kullanılan zirkonyum diş kaplamanın neden çok tercih edildiği merak edilir. Bir de şeyin doğal görüntüde olması için pek çok faktörün bir araya gelmesi gerekir. Öncelikle malzeme olarak dişin yapısını taklit etmelidir. Alışılmış şekilde yaygın olarak kullanılan metal üzeri porselen diş kaplamalarında malzeme dişiyi taklit edemez. Çünkü metalin ne ışıkla ısıtma özelliği ne de diş eti ile uyumu istenilen seviyede değildir.
Metal üzerine yapılan porselen ne kadar kaliteli malzemeden yapılırsa yapılsın dişin estetik özelliklerini veremez. Metal porselenlerde diğer bir büyük dezavantaj da metalin eritilerek dökülmesi sırasında oluşan büzülme ve genleşmesi'dir.  
ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA TERCİH NEDENLERİ
  1. Biyolojik uyumlu olması
  2. Yapım tekniği 
  3. Hatasız uyum
  4. Renk özelliklerinin diş ile uyum sağlaması
  5. Hızlı uygulama 
Bilindiği gibi zirkonyum malzemesi diş hekimliğinin yanı sıra tıpta özellikle ortopedi alanında uygulama alanı bulmaktadır. Biyolojik olarak vücut dokuları ile uyumlu olması tıp alanında kullanılan alanlarını her geçen gün artırmaktadır. Titanyum gibi vücutta alerjik reaksiyon oluşturmayan ender malzemelerden bir tanesidir. Diş kaplaması olarak kullanılan zirkonyum alt yapı bilgisayar destekli üretim ve tasarım aşamaları ile yapıldığı için hatasız bir kaplama yapımına mümkün kılmaktadır. Kaplamanın kesik diş ve diş eti ile uyumlu olması büyük önem taşır. Uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek özellikte diş kaplamaları yapılabilmektedir. Kaplamanın sadece uzun ömürlü olması yeterli olmamaktadır. Renk uyumunun da istenilen seviyede olması estetik diş uygulaması bakımından büyük önem taşır. Zirkonyum kaplamalar ışık yansıtma özellikleri ile bu açıdan da büyük avantaj sağlarlar. Malzemenin beyaz renkli olması nedeni ile ince bir alt yapı ve üzerine uygulanacak estetik porselen sayesinde mükemmel sonuçlar verebilmektedir. Diğer bir önemli avantajı da aynı şekilde bilgisayar destekli tasarım ve sonrasında bilgisayar destekli üretim aşaması sayesinde kısa sürede hazırlanabilir olmasıdır. Hata payı olmadığı için işlemin tekrarlanması veya yenilenmesi gibi zaman kaybı oluşturan faktörler ortadan kalkar. Bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde zirkonyum diş kaplamalarının tamamlanması mümkün olmaktadır. 

Diş kaplama çeşitleri arasında en çok tercih edilen malzeme olarak ön plana çıkan zirkonyum diş kaplama hakkında ayrıntılı bilgi almak ve size uygulanabilecek tedavilerrin süresi maliyeti ve alternatifleri hakkında görüşmek için bizi arayabilirsiniz.


Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…