Ana içeriğe atla

Estetik Diş Tedavilerine Yenilikler

Gün geçmiyor ki teknolojide yeni bir gelişme olmasın. Her yeni gelişme bilim insanlarının sağlık üzerinde de bu yenilikleri uygulaması için olanak sağlıyor. Nanoteknolojiler bilgisayarlı görüntüleme sistemleri üç boyutlu okuyucular ve yazıcılar diş hekimliğinde modern estetik diş tedavileri için önemli gelişmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Nanoteknoloji sayesinde implant yüzeyi artık kemikler daha iyi tutuna bilmektedir.
Zirkonyum Diş
Uzun yıllar diş kaplama malzemesi olarak kullanılan seramikler dayanıklılık sağlamak amacı ile altlarında metal barındırdı. Metalin zaman içerisinde korozyona uğraması ve dişeti kenarında biyolojik olarak tam uyumlu malzeme olmaması nedeniyle birtakım olumsuzluklar gözlendi. Estetik olarak da metal rengi seramik altında ışık yansımasına engel olarak doğal diş görüntüsü elde edilmesine olanak tanımadı. Bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için estetik diş malzeme arayışı başladı. Önceleri seramik altında metal kullanılmadan diş kaplamalar üretilmeye çalışıldı. Özellikle diş eksikliği olan durumlarda diş köprüsü yapımında bu uygulama başarılı olamadı. Çiğneme kuvvetlerine karşı tek köprü gövdesinin kırılması gibi problemler yaşandı. Diş kesiminin de belirli açılır ile yapılma zorunluluğu tam seramik diş kaplamalarından daha önce yapılmış dişler için uygulanamamasına neden olmuştur. Özetleyecek olursak:
  1. Metalin olumsuz özellikleri
  2. Dişin hazırlanma aşamaları
  3. Doğal diş rengi istenmesi
  4. Eksik diş bölgelerinde uygulama zorluğu 
Gibi nedenler dolayısıyla artık zirkonyum diş kaplamalar tercih edilmektedir.


Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…