Ana içeriğe atla

Estetik Diş Tedavilerine Yenilikler

Gün geçmiyor ki teknolojide yeni bir gelişme olmasın. Her yeni gelişme bilim insanlarının sağlık üzerinde de bu yenilikleri uygulaması için olanak sağlıyor. Nanoteknolojiler bilgisayarlı görüntüleme sistemleri üç boyutlu okuyucular ve yazıcılar diş hekimliğinde modern estetik diş tedavileri için önemli gelişmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Nanoteknoloji sayesinde implant yüzeyi artık kemikler daha iyi tutuna bilmektedir.
Zirkonyum Diş
Uzun yıllar diş kaplama malzemesi olarak kullanılan seramikler dayanıklılık sağlamak amacı ile altlarında metal barındırdı. Metalin zaman içerisinde korozyona uğraması ve dişeti kenarında biyolojik olarak tam uyumlu malzeme olmaması nedeniyle birtakım olumsuzluklar gözlendi. Estetik olarak da metal rengi seramik altında ışık yansımasına engel olarak doğal diş görüntüsü elde edilmesine olanak tanımadı. Bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için estetik diş malzeme arayışı başladı. Önceleri seramik altında metal kullanılmadan diş kaplamalar üretilmeye çalışıldı. Özellikle diş eksikliği olan durumlarda diş köprüsü yapımında bu uygulama başarılı olamadı. Çiğneme kuvvetlerine karşı tek köprü gövdesinin kırılması gibi problemler yaşandı. Diş kesiminin de belirli açılır ile yapılma zorunluluğu tam seramik diş kaplamalarından daha önce yapılmış dişler için uygulanamamasına neden olmuştur. Özetleyecek olursak:
  1. Metalin olumsuz özellikleri
  2. Dişin hazırlanma aşamaları
  3. Doğal diş rengi istenmesi
  4. Eksik diş bölgelerinde uygulama zorluğu 
Gibi nedenler dolayısıyla artık zirkonyum diş kaplamalar tercih edilmektedir.


Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır.
İçerisinde metal olan geleneksel kaplamalar elmas frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalarda esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekince, mutlaka kesilmesi gerekir.
Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması çıkarıldı…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

ZİRKONYUM DİŞ YORUMLAR VE YAPTIRAN ÜNLÜLER

Beğenilen bir insan olmak  içgüdüsel bir davranıştır. İnsan olduğunu beğenilmek için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beğenilen bir insan toplumda kendisini kabul ettirebilir. Bu sayede hem iş yaşantısında hem de özel yaşantısında istediği yaşam standardını yakalayabilecektir. Beğenilmek sadece iyi huylu olmak ile maalesef mümkün olamamaktadır. Kişinin davranışları toplumda yer edilmesini sağlasa da özellikle ilk görünüm anında estetik  ve estetik diş görüntüsü yüzündeki simetri ve dişlerinin rengi olumlu bir fikir oluşması için büyük oranda katkı sağlar. Bu durumu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan uzmanlar Özellikle insan vücudunda kabul edilebilir bir simetri olması gerektiğini söylemektedir. Dişler sadece yemek yemek için değil dudak ve yanak dokularını desteklemek ve aynı zamanda konuşma sırasında seslerini doğru çıkarabilmek için fonksiyon sağlarlar. Dişlerin kaybedilmesinin önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz. Diş eti hastalıkları da ağız koku…