Ana içeriğe atla

DİŞİM YAPILINCA GÜZELLEŞİRMİYİM

Güzellik için insanlar saç ekiminden, lazerle cilt düzleştirmeye kadar bir çok yönteme başvurmaktadır. Yüz güzelliğinin bir parçası olan diş görünümü bazen diş rengindeki bozukluklar bazen sıralanmasıdaki bozukluklar bazen de diş çürükleri gibi istenmeyen durumlar nedeniyle bozulabilir. Estetik diş hekimliği ortaya çıkan bu problemleri gidermek amacıyla bir takım uygulamalar gerçekleştirir. Bu yazıda size 100 güzelliğinin bir tamamlayıcısı olan diş estetiği hakkında bilgi vermek istiyoruz.
ESTETİK DİŞ YAPIMI
Hiçbirimiz güzelliğimizden vazgeçmek istemediğimiz gibi mümkünse daha güzel görünmenin yollarını da ararız. Estetik diş tedavilerinde basit kompozitlerden estetik lamina kaplamalara kadar bir çok farklı yöntem uygulanır.

Bazen sadece diş eti müdahalesi ile diş estetiğini güzelleştirmek mümkün olabilir. Gummy smile olarak adlandırılan gülümseme sırasında üst çene diş erlerinin istenilenden fazla görünmesi durumunda uygulanır. Diş boyu uzatılarak beyaz ve pembe dengesi sağlanır. 
DİŞ BOYU NASIL UZAR?
Bu soruyu sormakta son derece haklısınız. Sişe suyu fazla mı verecek ve boyunu uzatacaksınız diyen hasta bile gördüm. Hayır vitamin ile dişi uzatıyoruz da diyemedim alınmasın diye. Aslında fena bir espri de değildi ama içimde kaldı. Neyse sizinle paylaşmak da güzel. Yazılarımı okuyan hastalarımı hep çok sevmişimdir. Onların yeri başkasır. Olaylara yaklaşımları ve benimle kurduğu iletişim de çok farklı olur okuyan insanların. Neyse lafı uzatmayayım. Diş boyunu uzatırken genellikle diş etini keserek diş eti altında bulunan dişi açığa çıkarıyoruz. Bu işlemi 1 mm için yaptığımızda estetik 2 mm avantaj kazanıyor . Kesilen 1 mm diş eti kısalan 1mm pembe estetik demek. 1 mm de diş boyu uzadığında illüzyon 2 mm efekt yaratıyor. 
Diş eti nasıl kesiliyor? Dediğinizi de duyar gibiyim. Geleneksel yöntem de büstürü yani bıçak ile diş eti kesilebilir. Günümüzde elektro cerrahi yöntemi ile istenilen hassasiyette ve neredeyse hiç kanama olmadan dişeti kesilmesi ve şekillendirilmesi mümkün olmaktadır. Aynı şekilde lazer kullanılarak da diş eti kesilebilir. Yara iyileşmesi bakımından lazer ve elektro cerrahinin bıçak ile kesmeye göre tartışmasız bir üstünlüğü vardır. Ben klinik pratiğimde elektro cerrahi yöntemiyle kesimleri tercih ediyorum. Çünkü lazer kullanımında ışığının çevre dokulara zarar vermesi özellikle göz için ortaya çıkardığı sakıncalar Beni elektro cerrahi ile diş eti kesisi yapmaya ikna ediyor. 
DİŞ YAPIMI SONRASI NASIL GÖRÜNÜRÜM?
Tabii ki daha iyi görünmek için diş yaptırıyorsunuz. Dişlerinizdeki eğrilikleri veya renk bozukluğunu gidermek temel amacımız olabilir. İyi bir diş estetiği sağlamak için yüzün bütünü değerlendirilerek dudak genişliği kalınlığı gülme sırasında kasların hareketi ve en önemlisi dişlerinizin kapanışa gibi faktörler göz önüne alınmalıdır. Tedavi öncesinde elde etmek istediğimiz görünüm ile ilgili diş hekiminize ipuçları verdiyseniz doktorunuz size bunların mümkün olup olmayacağı hakkında bilgilendirme yapmıştır. Büyük mucizeler gerçekleşmez. Ancak eski dişlerinize göre son derece başarılı bir görünüm ortaya çıkar.
Çoğu zaman önceden porselen diş kaplama yaptırmış hastalar yapılan diş kaplamasının büyük olduğundan şikayet ederler. Doğru porselen kaplamalar içerisinde bulunan metal nedeniyle daha kalın olmak zorunda. Diğer taraftan da metalin rengini kapatmak mümkün olmamakta. Bu olumsuz özellikler artık estetik diş kaplama malzemesi olarak kullanılan zirkonyum diş kaplama ve en pres diş kaplama ile ortadan kaldırılmıştır. Tedaviden sonra dişlerinizin nasıl görüneceğine hekiminizle birlikte karar verebilirsiniz. Demo modeli hazırlayarak doktorunuz size tedavi sonrası durumu gösterebilir. Bazen fotoğraf  üzerinde bazen de ağzımızda demo olarak tedavinin bitmiş halini görmemiz mümkün olabilir.


Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…