Ana içeriğe atla

İMPLANT KESİTİ

İmplant markası ve kaliteli implant hakkında bilgi verirken kesitler incelendiğinde bu ayrıntıları daha iyi anlayabilmek mümkün olmaktadır demiştim. Bu yazıda implant yivleri ve implant kesitini gösteren bu başarılı görsel ile sizlere bilgi vermeye devam etmek istiyorum. Vidanın içindeki vida olarak tanımladığım yapıyı ve üst yapıda kullanılan yapıştırma ve vidalama sistemleri ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. 
Bildiğiniz gibi implant aşamalarının ilki planlama olarak en önemli aşamadır. 
Aslında uygulama en Önemli aşama gibi görünse de planlamanın ne kadar büyük emniyet taşıdığını anlatmıştım. Doğru bir planlama sayesinde iyi bir uygulama olmaktadır. İkinci aşama olan uygulama aşamasında hekimin tecrübesi, bilgisi, dikkat ve işlem için göstereceği özel devreye girer. Diş eti altındaki kemik içerisine yerleştirilen implant gerekiyorsa kemik tozları ile takviye edilir. Üzerine dişeti kapatılarak kemik ile birleşme süresi beklenir. İyileşme süresi boyunca üzerine kuvvet gelmesi implantı olumsuz yönde etkiler. Çünkü hareketsiz bir şekilde kemik hücrelerinin implant yüzeyine yapışması dönemidir. 
İmplantın yerleştirilmesi sırasında sağlanan tutunma kuvveti aslında çene kemiğinin mekanik özellikleri tarafından belirlenir. Cerrahi uygulama tekniği ve implantların tasarımları bu tutunmayı etkileyen faktörlerdır. İmplant malzemesine verilen biyolojik yanıt ile birlikte implant ile kemik arasında temas artar. Erken yapılan yüklemelerde oluşan iyileşme dokusunun bozulması ve implantların kaybedilme riski vardır. Bu nedenle bekleme süresine uymak implant başarısını arttıracaktır. Kısa olan implantların uzun implantlara göre daha az başarı gösterdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aynı şekilde çatlağı genişleyen implantlar daha iyi kaynaşma sağlamaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere implantın etrafında yeterli kemik dokusunun bulunması ve implant ile kemiğin yüzey alanı artması implant başarısı için olumlu etki sağlar. Burada kemik hacmi bir kez daha ön plana çıkmaktadır. 
İmplant ile kemiğin birleşme aşaması sonunda diş eti kaldırılarak diş etinin altındaki implanta ulaşılır. İmplantın ağız içerisine açılan iyileşme başlığı takılır. İyileşme başlığı üzerindeki kapak vidasının çıkarılması ve yerine iyileşme başlığının takılması ile olur. Yapılacak diş kaplamasının çapına göre iyileşme başlığı diş etine şekil verir. Dişeti iyileşme başlığı takıldıktan sonra iyileşme dönemini tamamladıktan sonra protez ölçüsü alınmalıdır. İyileşme başlığı süresi adından da anlaşılacağı gibi diş etinin kesilerek altındaki implanta ulaşılıp diş etinde açılan deliyim iyileşme aşamasına tamamlayan süredir.
İyileşme başlığı takıldığında bazen dikiş atılması gerekir. Dikiş atıldı ise bir hafta sonra dikiş alınır. Bir hafta daha bölgenin iyileşmesi gerekir. Genellikle on gün gibi bir süre içerisinde dişeti iyileşmesini tamamlar. Bölgedeki ödem geçer. Dişeti kızarıklığı kaybolur. Bu aşamadan sonra iyileşme başlığı çıkarılarak yerine Ölçek postları takılar. Ölçek postları ağızda bulunan implantların konumunu model üzerine geçirmek için önemlidir. Hatasız bir şekilde ölçü ile modeli aktarılan implant konumları üzerlerine yapılacak diş protezi için hazır duruma gelir. Diş protezleri kullanılacak dayanakların seçilmesi ve şekillendirilmesi sonrasında hazırlanmaya başlanır. İmplantların kemik içerisindeki durumlarına göre açılır dayanaklar kullanılması gerekebilir. 
İmplant açılarına bağlı olarak kişiye özel implant olarakta bilinen ancak aslında kişiye özel dayanak olan yapı üretilir. Bilgisayarda bulunan datalar ile üretilen kişiye özel dayanaklar bir miktar daha fazla maliyet gerektirirler. Doktorunuz sizin için özel dayanak yapılması gerektiğine söylüyor ise ve farklı bir ücret talep ediyorsa bilinki daha iyi bir implantınız olacak.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…