Ana içeriğe atla

Nöbetci Diş Hekimi


Hiçbirimiz dişimizin ağrıyabileceğini günlük yaşantımızda düşünmeyiz. Çünkü dişler üzerinde sıcak soğuk sert yumuşak demeden tepe tepe kullandığınız organımızdır. Bana mısın demeden her koşulda hizmet ederler.

Ancak her şeyde olduğu gibi dişlerimizde de zaman içerisinde yıpranmalar oluşur diş minesinde aşınmalar, kırıklar, çatlaklar meydana gelir. Yemek birikintilerinin oluşturduğu bakteri plağı ve asit nedeni ile dişler üzerinde çürük oluşur. Gece ağrıyan diş için acil nöbetci dişçi ararız. Gece ağrıdığında gece açık dişçi Pazar günü ağrıdığında pazar açık dişçi diye ararız. en iyisi aşağıdaki yazıyı okuyun ne pazar günü ne gece ne de bayramda açık diş hekimi aramak zorunda kalmayın derim.

DİŞ AĞRISI

İlk başta sadece hafif hassasiyet gibi belirti veren diş, problem ihmal edildiğinde giderek artan şiddetli ağrılar yapmaya başlar. Diş ağrısını hafife almadan erken dönemde tedavisini yaptırmak gerekir. Aksi takdirde giderek artan ağrı yerini enfeksiyona bırakır. Yüzde şişlik, vücutta ateş ortaya çıkar. Yan dişlere kadar etki edebilir. Dişin canlı dokusu olan pulpa odası diş çürüğünden etkilendiğinde diş ağrır.
Diş ağrısı başladığında yapılması gereken ilk şey bir diş hekimi bulmaktır. Diş üzerindeki çürükler ilerlediğinde dişin pulpasına yaklaşır ve ağrı oluşur. İlk başta soğuk hassasiyeti ile başlayan diş ağrısı zamanla ağız kokusu, diş eti kanaması ve kendiliğinden başlayan ağrılar ile artar. Sıcak ve soğuk hassasiyeti yerini kendiliğinden başlayan ağrıya bırakır.

DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Ağrı kesici içerek dışı tedavi etmek mümkün değildir. Kullanılan ağrı kesiciler ancak belirli bir süre diş ağrısını dindirir. Yapılması gereken en kısa süre içerisinde diş hekimine gitmektir. İhmal edildiğinde mine tabakasında ilerleyen diş çürüğü, önce mine tabakası, ardından dişin dentin tabakasına ve pulpa odasına kadar gelir.
Kök kanalı vasıtasıyla kök ucunda enfeksiyon oluşur. Bu dönem kanal tedavisi yapılması için artık son dönemdir. Ağrı kesicinin yanında antibiyotik kullanmak gerekebilir.

KANAL TEDAVİSİ

Diş Hekimi muayenesi ve ağız içi muayenesi sonrasında dişinize ne yapılması gerektiği hakkında size bilgi verir. Genellikle çok geç kalınmadı ise ve dişin geri kalan sert dokuları yeterli ise kanal tedavisi önerilmektedir. Kanal tedavisi başarılı bir şekilde tamamlandığında hekiminiz size kanal tedavisi olan dişinizin üzerine kaplama yapılması gerektiğini söyleyebilir. Bu durumda tereddüt etmeden diş kaplamanızı yaptırmanızı tavsiye ederiz.

ZİRKONYUM VE METAL PORSELEN DİŞ KAPLAMASI

Yapılacak diş kaplaması kanal tedavisi ile kurtulmuş dişinizin uzun süre ağzınızda sağlıklı bir şekilde kalmasına yardımcı olacaktır. Aksi takdirde diş kanal tedavisi olduğu için, sıvı kaybedip kolay bir şekilde kırılmaya müsait duruma gelmiştir. Birkaç yıl içerisinde dişin kırılması ile birlikte diş çektirmek zorunlu hale gelebilir.Uygulanan diş kaplamasında dişin etrafı ve üzeri çepeçevre aşındırarak ölçüsü alınır. Laboratuvar kesik diş ve diş etine uygun diş kaplaması üretir. Hekimin öncelikle dişi iyi bir şekilde tedavi etmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde üzerine yapılan diş kaplamasının hiçbir anlamı olmayacaktır. Çünkü diş kökü yakın zamanda problem çıkarır. Doktorunuz kanal tedavisinin başarılı olduğunu ve dişin kaplanması gerektiğini söylediğinde en iyi diş kaplama malzemesi olarak zirkonyum diş kaplama tercih ederseniz hem estetik hem doğal hem de uzun ömürlü bir diş kaplamanız olur. Kendi dişinizden ayırt edilemeyecek kadar başarılı zirkonyum diş kaplama, uzun yıllar size kendi dişiniz gibi hizmet eder. Diş eti kenarıyla sağladığı mükemmel uyumu sayesinde diş eti çekilmesi olmaz. İçerisinde metal bulunmadığı için de doğal diş görünümü verir.
Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal geleneksel kaplamalar elmas grande faizler ile kesilerek çıkarılabilmesi tedir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalar da esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekir ise mutlaka kesilmesi gerekir.  Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplama…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

Diş hassasiyeti.Soğuk sızlaması.Nefes alırken diş sızlaması.

Diş hassasiyeti Hassas dişler için ne yapmalı ne zaman yapmalı? Diş hassasiyetinin ortaya çıkmasıyla belirli zamanlarda sızlayan dişleriniz birçok olumsuz durumu işaret ediyor olabilir. Ağız içerisindeki gelişen çürükler, diş eti çekilmeleri, diş sıkma ve gıcırdatma, diş ve bazen kök kırık ve çatlakları, hatalı diş fırçalama alışkanlıkları, beslenme alışkanlıklarındaki hatalar diş sızlaması diş hassasiyeti ve diş ağrılarına yol açabilir. En yüksek derecede hassasiyet algısı, çürük doku diş minesini tamamen harap ettiğinde görülür. Çürük olmadığı halde diş yüzeyinde madde kaybı da yüksek hassasiyet göstererek, dişin canlı dokusuna kadar ilerleyebilir. Bu da dişlerinizde hassasiyet hissetmenize yol açabilir. Diş fırçasından kaynaklanan hassas diş  Sert diş fırçası kullanımı ya da aşırı yumuşak diş fırçasının aşındırıcı özelliği ile diş yapısı zarar görebilmektedir. Fazla macun kullanımı veya hatalı fırçalama sonrasında genellikle baskın kullanılan elin denk geldiği bölgede oluşan aşınma…