Ana içeriğe atla

Dişeti Hastalıkları

Dişeti Hastalıkları

Dişeti dokusunun çeşitli  etkenlere  karşı olan cevabı değişiktir.Bu iltihapsal cevabın şiddeti az veya çok olmaktadır.
Dişeti hastalıklarının en fazla rastlanılan çeşidi kronik dişeti iltihabıdır ve genellikle çevre destek dokulara da yayılarak periodontal hastalığın başlamasına neden olur.
Dişeti iltihaplarının başlangıç seviyeleri genellikle hastalar tarafından farkedilmez,düzenli dişhekimi kontrolleri olmayan insanlarda basit olan bu dişeti hastalıklarının seyri daha ciddi önem taşıyan ilerlemiş dişeti hastalıklarına neden olur.İlerlemiş olan dişeti hastalıkları periodontitis olarak isimlendirilir.İlerlemiş dişeti enfeksiyonlarında dişleri çevreleyen yumuşak ve sert doku olarak tabir edilen çene kemiğinde kayıplara neden olmakta ve kemik erimeleri devamında mevcur dişelrin sallanması ve seri olarak kaybedilmesine yol açar.
Dişeti hastalıklarında dişeti ve çevre doklularında çeşitli değişiklikler meydana gelir.
Dişeti renk değişikliği: 
Sağlıklı dişeti dokusu genel olarak açık pembe veya gül pembesi renginde tarif edilmektedir.Bu renk tonu ırksal olarak bazı değiklikler gösterebilir.İnsanların normal dişeti rengindeki değişiklikler dişeti hastalıklarının başlangıcına işaret eder.

Dişeti renk değişikliğinin nedeni iltihaplı bölgelerinonarımı için  kan dolaşımında meydana gelen savunma amaçlı değişikliklerdir.Dişetlerinde belirginleşen daha kırmızı görüntü bu bölgedeki kılcal kan damarlarını genişlemesi ve daha fazla kanlanmasıdır.Enfeksiyona bağlı olarak dişeti bölgesindeki kılcal kan damarlarının yapısıda bozulmakta,yemek yerken ,fırçalarken hatta kendiliğinden kanama meydana gelmektedir.
Dişeti büyümeleri: 
Dişeti hacminde görülen artışlar dişeti hastalığının genel bir özelliği olarak kabul edilmelidir.Nedenleri
-Dişeti apsesi ve periodontal apse
-Hormonal (hamilelik ,ergenlik öncesi dönem)
-Lösemi
-C vitamini eksiklikliği ve diğer nedenler.
-kronik dişeti hastalığı
-Epilepsi hastalarının kullandığı dilantin türevi ilaçların neden olduğu büyümeler
-Kalıtımsal

Dişeti Kanaması: Sağlıklı dişetinde kanama olmaz.Dişeti kanamasının şiddeti ve süresi değişiklik göstermektedir.Fazla dişeti kanaması en çok kronik dişeti iltihabında görülür.Kanama kronik ve sık sık tekrarlar.Elma gibi sert gıdaların ısırıldığında,diş fırçalamada,kürdan uygulamada veya diş gıcırdatmada meydana gelebilir.Sıcak gıda tüketimleri ve kimyasal maddelerin travması sonucuda kanama izlenebilir.Pıhtılaşma problemi olan ve kan hastalıkları bulunan bireylerde de kanama görülebilir.

Dişeti çekilmesi:Dişeti dokusunun normal sınırı olan mine-sement sınırından dişin kökü yönüne çekilmesine dişeti çekilmesi (dişeti atrofisi) denilmektedir.
Dişeti çekilmesi nedenleri:
Yaşlanma
Yanlış diş fırçalama:fırçalama sırasında diş fırça kıllarının aşırı baskısı veya yanlış seçilen diş fırça tipleri ile yapılan travmatik fırçalama ile dişeti çekilmesi olabilir.Böyle hastalarda ağız hijyeni çok iyi ve bakteri plağına rastlanılmaz.
Diş arkı üzerindeki diş veya dişlerin ark dışında yer almaları: dişler ağızda belli bir ark hattında ve dizilişte yer almaktadır.Dişlerin bu ark dışında kalmaları veya farklı yönlerdeki eğimleri ortodontik tedavi ile çözümlenir.Dişlere tutunan dişetleri dişlerin farklı konumları yada ark hattından uzak yerleşmelleri sonucunda çekilebilirler.
Dişeti iltihabı yada periodontitis sonucunda dişeti kenarlarında meydana gelen iltihap ve yapı bozuklukları dişeti çekilmesine neden olur.
Periodontal ceplerin ortadan kaldırılması amacı ile yapılan operasyonların hemen hepsinde tedaviden sonra az veya çok miktarda dişeti çekilmesi olabilir.Bu çekilme bir rahatsızlık olarak algılanmamalı aksine enfeksiyonlu dokunun eliminasyonu sonrası sağlıklı dokunun yerleşmesi olarak kabul edilmelidir.
Diş sıkan veya gıcırdatan (bruksizim) hastalarda dişeti çekilmesi görülmektedir.Dişlere gelen aşırı ve yanlış kuvvetler dişetinin seviyesinin aşağıya doğru kaymasına neden olmaktadır.
Uyumsuz yapılan dolgular veya çiğneme teması yüksek olan seramik porselen yada diğer maddelerle yapılan kaplama kron köprü protezlerde dişeti çekilmesine neden olmaktadır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal olan geleneksel kaplamalar elmas frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalarda esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekince, mutlaka kesilmesi gerekir. Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması ç

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur? bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür. Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur. Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur. Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır. Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.

ZİRKONYUM DİŞ YORUMLAR VE YAPTIRAN ÜNLÜLER

Beğenilen bir insan olmak  içgüdüsel bir davranıştır. İnsan olduğunu beğenilmek için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beğenilen bir insan toplumda kendisini kabul ettirebilir. Bu sayede hem iş yaşantısında hem de özel yaşantısında istediği yaşam standardını yakalayabilecektir. Beğenilmek sadece iyi huylu olmak ile maalesef mümkün olamamaktadır. Kişinin davranışları toplumda yer edilmesini sağlasa da özellikle ilk görünüm anında estetik  ve estetik diş  görüntüsü yüzündeki simetri ve dişlerinin rengi olumlu bir fikir oluşması için büyük oranda katkı sağlar. Bu durumu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan uzmanlar Özellikle insan vücudunda kabul edilebilir bir simetri olması gerektiğini söylemektedir.  Dişler sadece yemek yemek için değil dudak ve yanak dokularını desteklemek ve aynı zamanda konuşma sırasında seslerini doğru çıkarabilmek için fonksiyon sağlarlar. Dişlerin kaybedilmesinin önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz. Diş eti hastalıkları da ağız kok