Ana içeriğe atla

Sağlığınız için, yaşam tarzı ve yaşam koşullarından kaynaklanan bazı risk etmenlerine göz atalım:

Sağlığınız için, yaşam tarzı ve yaşam koşullarından  kaynaklanan bazı risk etmenlerine göz atalım:
 
  • Sigara içmek : Sayısız araştırma göstermiştir ki sigara içenlerde dişeti hastalığı daha yüksek orandadır.Sigara içenler ve tütün çiğneyenlerin ağzında daha yüksek düzeyede tartar ve daha fazla doku tahrişi olur bu nedenle de dişetleri hastalığa yakalanmaya daha çok yatkınlık gösterir.Tütün kullananlarda yalnızca kemik kaybı daha çok görülmekle kalmaz iyileşmeleri de sigara içmeyenlere göre çok daha uzun sürer.
  • Stres : Zor bir dönem mi geçiriyorsunuz ? Stresle diş sağlığı arasında bir bağlantının var olduğunu biliyoruz.Bağışıklık sistemimiz stres alında kaldığında dişeti enfeksiyonlarına yol açan bakterilerle mücadelesi zorlaşır.
  • Diş sağlığını ihmal etmek : Koruma her türlü mücadelede esas unsurdur.Diş sağlığı için de durum aynıdır.Diş hekiminden kaçmak yaşam tarzıyla ilgili bir seçimdir ve sizi ağzınız dişleriniz ve dişetlerinizle bağlı hastalıklar bakımından riske sokar.
  • Hormonlar : Hamile ve  doğum kontol hapı kullanan kadınlardaki hormonal değişiklikler dişetini etkileyerek onları enfeksiyona daha yatkın hale getirir.Hamilelik sırasında dişeti kanamasından şikayetçi olan kadınların sayısı bir hayli yüksektir.
  • İlaç tadavisi : Bazı ilaçlar dişetine etki edebilir ya da ağızda tükürük hareketini azaltarak kuruma yapabilir.Kuru ağız plak oluşumunu artırır.Diş fırçalam ve ip kullanma güçlüğü yaratır bu da dişeti hastalıklarına yol açar.
  • Diş sıkmak yada gıcırdatmak : Bu alışkanlıklar yalnızca dişetlerin üzerine olağanüstü bir baskı uygulamakla kalmaz dişlerin destek yapılarına da -dişeti ve kemik- büyük bir baskı yaparlar.
  • Kötü diyet :Diyet belli bir ölçüde dişeti dokusunu enfeksiyonlar karşısında zayıf bırakır ve düzgün iyileşmeye karşı dirençli yapar.Dişetinin besleyici gıdalara da ihtiyacı vardır.Yediğiniz her şeyin aldığınız her vitaminin dişetinize etkisi vardır.  
 

--
Dt.SERTAÇ KIZILKAYA
Tel : 0212.6616979

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal olan geleneksel kaplamalar elmas frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalarda esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekince, mutlaka kesilmesi gerekir. Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması ç

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur? bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür. Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur. Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur. Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır. Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.

ZİRKONYUM DİŞ YORUMLAR VE YAPTIRAN ÜNLÜLER

Beğenilen bir insan olmak  içgüdüsel bir davranıştır. İnsan olduğunu beğenilmek için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beğenilen bir insan toplumda kendisini kabul ettirebilir. Bu sayede hem iş yaşantısında hem de özel yaşantısında istediği yaşam standardını yakalayabilecektir. Beğenilmek sadece iyi huylu olmak ile maalesef mümkün olamamaktadır. Kişinin davranışları toplumda yer edilmesini sağlasa da özellikle ilk görünüm anında estetik  ve estetik diş  görüntüsü yüzündeki simetri ve dişlerinin rengi olumlu bir fikir oluşması için büyük oranda katkı sağlar. Bu durumu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan uzmanlar Özellikle insan vücudunda kabul edilebilir bir simetri olması gerektiğini söylemektedir.  Dişler sadece yemek yemek için değil dudak ve yanak dokularını desteklemek ve aynı zamanda konuşma sırasında seslerini doğru çıkarabilmek için fonksiyon sağlarlar. Dişlerin kaybedilmesinin önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz. Diş eti hastalıkları da ağız kok