Ana içeriğe atla

İmplant Tek Diş Uygulamasi

İmplant diş başarılı bir uygulama olarak çok duyduğumuz bir tedavi yöntemi. Diş çekildiğinde yerine onun fonksiyonunu ve görüntüsünü taklit eden yenisini yapma ihtiyacı doğar. Çünkü sadece çiğneme değil, konuşmamız ve estetiğimiz de bozulur. Bu yazıda tek diş eksikliğinde implant tedavisinin sağladığı avantajlar ile bilgili kısa ve anlaşılır bilgiler vermek istiyoruz. Sizi sıkmadan ve tıbbi terimlerin içerisinde kaybolmadan bir dişinizi çekilince onun yerine ne yapılabilir? Nasıl yapılır? Hangi durumlar olumsuzluk yaratır? gibi sorulara anlaşılır ve işe yarayan cevapalar bulacaksınız.
Şimdi öncelikle hangi nedenle olursa olsun bir dişin çekimi gerektiğini ve büyük bir travma olmadan diş çekiminin gerçekleştirildiğini düşünelim. alışılagelmiş şekilde diş çekim boşluğnu doldurmak için diş köprüsü uygulanabilir. Ancak çekilen diş boşluğunun önündeki ve arkasındaki dişlerde herhangi bir çürük, kırık veya kanal tedavisi ile ilgili bir problem yok ise, o dişlerin kesilmesi istemeyiz haliyle.
Diş köprüsü'nde iki diş kesilerek üzerine yapılan kaplama da aradaki çekim boşluğu doldurulur. Bu sayede diş köprüsü çiğneme fonksiyonu sağlar. İmplantlar iki yandaki dişlerin kesilmesi gerektirmez. En büyük avantajları budur. Çekim boşluğunda bulunan kemik içerisinde diş kökünün taklit eden silindirik titanyum implant vidası yerleştirilir.  Bu durumda kuvvetleri  vida aracılığı ile diş kökünün de önceden içerisinde olduğu çene kemiğine iletilir. Kuvvetler çene kemiği tarafından karşılanır.

İmplant Uygulama Zamanı? 

Çekilen diş boşluğunda kemik oluşumu için yeterli süre beklendikten sonra o bölgeye implant yapılabilir. Genellikle alt çene için 2 üst çene için 3 ay beklemek gerekir. Çekim olan bölgenin olağan dışı bir enfeksiyonu olmadığında bu süre geçerlidir. 
Bazen iltihap olmadan yapılan diş çekimlerinde de implantı hemen uygulamak mümkün olabilir. Bu durumda sıkı takip gerekir. Çekim boşluğuna diş kökünün çapına uygun implant seçilerek yerleştirilir İmplant yapımı sonrasında hemen gerçekleşen tutuculuğa primer stabilite adı verilir. Primer stabilitenin yeterli oranda sağlandığı durumlarda çekim sonrası uygulanan implant tedavisi büyük oranda başarılı olabilmektedir. İmplant  uygulama zamanı nasıl belirlenir? Diş çekimi ile birlikte mi implant yerleştirilmelidir yoksa çekim bölgesinin iyileşmesini bekleyerek yapmak mı daha uygun olacaktır. Her hasta için farklılık gösteren bu karar ancak size yapacağımız kontrol ve muayene sonrası rahatlıkla söyleyebilirim. diş röntgeninde kemik durumu, diğer dişlerin durumu, ağız bakımı gibi birçok etkeni birlikte değerlendirebilmek için mutlaka muayene olmanız gerekmektedir dedi. Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya

İmplant Bekleme Zamanı 

İmplant uygulandıktan sonra üzerine diş yapabilmek için belirli bir süre beklemek gerekir mi? Bu da en çok sorulan sorulardan bir tanesi. Peki hemen iltihap üzerine diş nasıl yapılıyor? Hemen cevap verelim.
 Öncelikle implantın kemik ile tam bir tutunma sağlaması için zamana ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Ancak tek bir implant uygulandı ise ve diğer dişler birbirleri ile temaslarda bulunuyor ise estetiği sağlamak adına fonksiyona girmeyecek şekilde implant üzerine bir diş yerleştirilebilir. Kemik ile tutunma aşaması tamamlandığında bu dişin değiştirilerek yenilenmesi ve fonksiyon sağlaması iyi olacaktır. Benzer bir uygulamada implantlar yerleştirildikten sonra üzerine doğrudan protez uygulanmasıdır. Dişler daha azdır sağ kalım oranları bekleyerek yapılan implanr ile karşılaştırıldığında daha azdır. Bilimsel araştırmalar kabul edilebilir oranda sağ kalım sreleri verdiği için implant yapımından hemen sonra yükleme prosedürü uygulanabilmektedir. ancak birkaç ay sonra protezin mutlaka yenilenmesi gerekir. 

İmplant Yapımında Olumsuzluk Yaratan Durumlar

Çekim bölgesinde kemiğin yeterli olmaması önemli bir problemdir. Komşu diş köklerinde enfeksiyon olması, diş eti hastalığı, kontrol edilmeyen şeker hastaları, vücut savunma direncinin düşük olması, diş sıkma ve gıcırdatma gibi olumsuz alışkanlıklar ve sigara kullananlar elverişiz vakalardır. Kalp hastalığı implant diş yapımına engel değildir. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal olan geleneksel kaplamalar elmas frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalarda esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekince, mutlaka kesilmesi gerekir. Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması ç

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur? bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür. Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur. Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur. Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır. Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.

ZİRKONYUM DİŞ YORUMLAR VE YAPTIRAN ÜNLÜLER

Beğenilen bir insan olmak  içgüdüsel bir davranıştır. İnsan olduğunu beğenilmek için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beğenilen bir insan toplumda kendisini kabul ettirebilir. Bu sayede hem iş yaşantısında hem de özel yaşantısında istediği yaşam standardını yakalayabilecektir. Beğenilmek sadece iyi huylu olmak ile maalesef mümkün olamamaktadır. Kişinin davranışları toplumda yer edilmesini sağlasa da özellikle ilk görünüm anında estetik  ve estetik diş  görüntüsü yüzündeki simetri ve dişlerinin rengi olumlu bir fikir oluşması için büyük oranda katkı sağlar. Bu durumu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan uzmanlar Özellikle insan vücudunda kabul edilebilir bir simetri olması gerektiğini söylemektedir.  Dişler sadece yemek yemek için değil dudak ve yanak dokularını desteklemek ve aynı zamanda konuşma sırasında seslerini doğru çıkarabilmek için fonksiyon sağlarlar. Dişlerin kaybedilmesinin önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz. Diş eti hastalıkları da ağız kok