Ana içeriğe atla

Zirkonyum Diş Kaplama Rengi

Diş kaplamalarında belki de en çok konuşulan ve önemsenen konu renk. Bu yazıda diş kaplamasında renk seçimi ile ilgili bilgiler vermek istiyoruz. Kaplama gerektiğinde malzeme seçimi önemli demiştik. Malzemenin kullanılması yani işlenmesi daha da önemli diyelim şimdi. Konu ile ilgili İstanbul Küçükçekmece Korudent Diş Kliniği sahibi Diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgiler aldık.

Zirkonyum Kaplama ve Estetik

Diş kaplamasında estetik dediğimizde birden fazla bileşeni bir araya getirmemiz gerekir. Kaplama ile dişin uyumu, diş etinin uyumu, boyut olarak yandaki dişler ile uyumlu olma gibi. Bütün bunlara bir de  kaplama rengini eklemek gerekir tabi. Renk dediğimizde de sadece renk tonunu ayarlamak değildir konu. Dişlerde ışık yansıtan saydam bir tabaka vardır. Saydamlık nedeni ile ışık kırılması ve renk efektleri oluşur. Diş yüzeyindeki girinti ve çıkıntılar bu ışık kırılmalarını etkiler.
Zirkonyum Kaplama ve estetik diş kaplama
Zirkonyum Kaplama ve Estetik

Renk Seçimi

Bütün dişler kaplama olacak ise diş rengi seçimi ile ilgili sorun yoktur. İstenilen renkte çalışma yapılması münkündür. Ancak bazı dişlerin üzerine diş kaplama uygulaması yapılmayacak ise o zaman diş rengi önemli olur.
Diş hekimliğinde renk seçimi için en çok kullanılan renk skalası Vita renk skalasıdır. vitapan renkleri olarak bilinen bu renkkataloğu Sarı, kahverengi, kırmızı içerikli rek küresi kesitlerinden elde dilen renklerdir. Doğal diş rengi olarak kabul edilen Vita rengi 2M2 rengidir. Daha beyaz istendiğinde 1M!1 renk seçimi  yapılabilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal olan geleneksel kaplamalar elmas frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalarda esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekince, mutlaka kesilmesi gerekir. Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması ç

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur? bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür. Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur. Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur. Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır. Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.

ZİRKONYUM DİŞ YORUMLAR VE YAPTIRAN ÜNLÜLER

Beğenilen bir insan olmak  içgüdüsel bir davranıştır. İnsan olduğunu beğenilmek için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beğenilen bir insan toplumda kendisini kabul ettirebilir. Bu sayede hem iş yaşantısında hem de özel yaşantısında istediği yaşam standardını yakalayabilecektir. Beğenilmek sadece iyi huylu olmak ile maalesef mümkün olamamaktadır. Kişinin davranışları toplumda yer edilmesini sağlasa da özellikle ilk görünüm anında estetik  ve estetik diş  görüntüsü yüzündeki simetri ve dişlerinin rengi olumlu bir fikir oluşması için büyük oranda katkı sağlar. Bu durumu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan uzmanlar Özellikle insan vücudunda kabul edilebilir bir simetri olması gerektiğini söylemektedir.  Dişler sadece yemek yemek için değil dudak ve yanak dokularını desteklemek ve aynı zamanda konuşma sırasında seslerini doğru çıkarabilmek için fonksiyon sağlarlar. Dişlerin kaybedilmesinin önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz. Diş eti hastalıkları da ağız kok