Diş nakli

Üst dişleri tutarsa tıp literatürüne geçecek

AA
Türkiye'nin yüz nakli yapılan üçüncü hastası Hatice Nergis, Moldovalı Olga Aygün'den alınan çeneyle nakledilen üst dişleri tutarsa tıp literatürüne geçecek.

Hatice Nergis'e yüz nakli yapan ekibin başı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Selahattin Özmen, hastanın son durumuyla ilgili bilgi verdi.

Nergis'in rahatça konuşup yürüyebildiğini, mimiklerini de kullandığını anlatan Özmen, ''Orta yüz bölgesinde zaten bir sıkıntısı olmadığı için mimiklerini çok rahat kullanmaya başladı'' dedi.

Özmen, hastanın moralinin yerinde olduğunu ve sık sık nakilden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini ifade etti.

PROTEZ GÖZ TAKILACAK
Nergis'in kaza sonrası kaybettiği sol gözünün yerine protez takılacağını bildiren Özmen, Diş Hekimliği Fakültesi Protez Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Mustafa Kocacıklı tarafından hazırlanan göz protezi için ''soket'' adı verilen bir yuva hazırlanacağını belirtti.

Daha sonra da hastanın göz kapaklarının şekillendirileceğini dile getiren Özmen, ''Bütün bu sürecin 6 ayı alması bekleniyor. Her şey bittiğinde gerçek bir göz gibi olacak, yüzü tamamen normale dönecek'' diye konuştu.

Özmen, Nergis'e Moldovalı Olga Aygün'den alınan çeneyle üst dişlerin de nakledildiğini, alt çeneye ise Diş Hekimliği Fakültesi Protez Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Mustafa Kocacıklı tarafından diş implantı yapılacağını kaydetti.

TUTARSA DÜNYADA İLK OLACAK
Diş Hekimliği Fakültesi Protez Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Mustafa Kocacıklı da Nergis'e yapılacak diş implantıyla ilgili bilgi verdi. Donör Olga Aygün'den hastaya çeneyle 10 diş nakledildiğini anlatan Kocacıklı, şunları söyledi:''Kadavradan diş nakli dünyada bildiğim kadarıyla bir ilk olacak. Hastamızın dişlerinin tutup tutmayacağını şu anda henüz bilmiyoruz. Tutarsa bu dünyada bir ilk olacak ve literatüre geçecek. Hastamızın nakledilen dişlerini yakından takip ediyoruz. Şimdiye kadar bir komplikasyon olmadı. Donörün dişleri çok düzgün ancak hastanın kendi dişlerinde kazadan kaynaklanan sorunlar var. Bu sorunları da tedaviyle aşmayı planlıyoruz.''

Hastanın alt çenesine ise implant yapılacağını belirten Kocacıklı, ''Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı'ndan uzmanlar öncelikle alt çene için kemik yapacak. İmplant dişler bu kemiğe yerleştirilecek. Bunun öncesinde geçici bir diş protezi yapılacak, hasta bir süre bunları kullanacak. Yapılan kemik ağızla bütünleştikten sonra implantlar takılacak'' dedi.

Yeni kemiğin oluşmasının 6 ayı bulabileceğini kaydeden Kocacıklı, alt çeneye 4 implant yapılmasının planlandığını söyledi.