Ana içeriğe atla

Türkiye yazin ne yapar?

Yaz mevsiminin de bazı sağlık sorunları açısından risk oluşturduğu veya var olan riski artırdığı bilinir. Özellikle tatil planları yapanlar mevsimsel hastalıklara karşı daha dikkatli olmalı.

Sıcak havanın etkisiyle gıdaların daha kolay bozulması besin zehirlenmesi riskini artırıyor. Yaz ishali, seyahat hastalıkları, sıcak çarpması ve böcek sokması gibi olaylar yaz mevsimiyle birlikte artan sağlık risklerinin başında geliyor.

Yaz aylarında artan sağlık sorunları hakkında bilgi veren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen onlardan korunma yollarını anlatarak şu önerilerde bulunuyor:

BESLENMENİZE DİKKAT EDİN
Yaz aylarında aşırı kalorili ve yağlı gıdalardan kaçınmak, bol sebze-meyve tüketmek ve yemek miktarını azaltmak gerekiyor. Yemek saatinin biraz erkene alınması ve alkol ile sigara tüketiminin azaltılması yaz aylarını daha rahat geçirmeyi sağlar.

YAZ İSHALİNE DİKKAT EDİN
Sıcakta dışarıda bekletilen yiyecekler zamanla bakteri oluşturuyor, bu da ishale neden oluyor. Bu nedenle açıkta satılan gıdaların tüketilmemesi, kaynağı bilinmeyen suların içilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması gerekiyor.

GÜNEŞE GÜVENMEYİN
Güneşin yaydığı utraviyole ışınlarının vücuda faydası olduğu kadar zararı da bulunuyor. Bu zararların en önemlileri deri yaşlanması, deri kanserleri ve hiperpigmentasyon yani düzensiz lekeler olarak sıralanıyor. Ultraviyole ışınlarından korunmak için güneşin en zararlı olduğu 11:00-13:00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı. Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce 30 faktörün üzerinde koruyuculu güneş kremi kullanılmalı. Sıcak çarpmasına karşı dikkatli olunmalı. Ayrıca 6 aydan küçük bebeklerin uzun süre güneşe maruz bırakılmaması gerekiyor.

AĞIR SPORLARDAN KAÇININ
Sıcak havalarda; kalp, dolaşım ve solunum sisteminde sorunlar görülebiliyor. Yaz sıcağında ağır sporlar yapıldığında kalbe binen yük artıyor ve kalp zorlanıyor. Terlemenin zorlaşmasıyla vücudun ısı düzeni farklılaşıyor. Bunu önlemek için spor yaparken mutlaka uygun ısı ortamı sağlanmış kapalı mekanlar tercih edilmeli ya da nispeten daha serin olan sabah saatlerinde spor yapılmalı. Sıcakta, güneş altında ve aşırı nemli havalarda soluk alıp vermek zorlaştığı için ağır fiziki egzersizlerden kaçınılmalı.

SERİNLEMEK İÇN KLİMANIN KARŞISINA GEÇMEYİN
Yaz aylarında klima kullanımı artıyor. Ancak klimalara bakım yapılmadığında içinde biriken mikroplar “yaz pnömanileri” denilen akciğer iltihaplarına neden olabiliyor. O nedenle doğrudan klimanın karşısına geçmek, hastalıkları da çağırmak anlamına geliyor.

DÜZENLİ UYUYUN
Tatilde uyku düzeni bozulabiliyor. Oysa kısa süreli uyumak bedeni yoruyor. Bu nedenle geç yatılmaması ve uyku düzenine dikkat edilmesi önem taşıyor.

BÖCEKLERDEN KORUNUN
Böcek, akrep ve yılan sokmaları özellikle yaz aylarında çok sık rastlanan durumlar. Alerjik reaksiyonu olan kişilerde; böcek ısırması, akrep, arı ve yılan sokması ciddi rahatsızlıklar yapabiliyor.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal olan geleneksel kaplamalar elmas frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalarda esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekince, mutlaka kesilmesi gerekir. Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması ç

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur? bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür. Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur. Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur. Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır. Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.

ZİRKONYUM DİŞ YORUMLAR VE YAPTIRAN ÜNLÜLER

Beğenilen bir insan olmak  içgüdüsel bir davranıştır. İnsan olduğunu beğenilmek için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beğenilen bir insan toplumda kendisini kabul ettirebilir. Bu sayede hem iş yaşantısında hem de özel yaşantısında istediği yaşam standardını yakalayabilecektir. Beğenilmek sadece iyi huylu olmak ile maalesef mümkün olamamaktadır. Kişinin davranışları toplumda yer edilmesini sağlasa da özellikle ilk görünüm anında estetik  ve estetik diş  görüntüsü yüzündeki simetri ve dişlerinin rengi olumlu bir fikir oluşması için büyük oranda katkı sağlar. Bu durumu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan uzmanlar Özellikle insan vücudunda kabul edilebilir bir simetri olması gerektiğini söylemektedir.  Dişler sadece yemek yemek için değil dudak ve yanak dokularını desteklemek ve aynı zamanda konuşma sırasında seslerini doğru çıkarabilmek için fonksiyon sağlarlar. Dişlerin kaybedilmesinin önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz. Diş eti hastalıkları da ağız kok