Diş Şekillendirme

Recontouring Nedir?
 Diş minesinin küçük bir miktar kaldırılarak dişin uzunluk, şekil ve yüzey sınırlarının değiştirilmesi işlemidir.
Recontouring kozmetik işlemlerin en koruyucu olanlarından biridir. Recontouring ile bakteri plağı toplanması ve diş taşı oluşumuna neden olan küçük çatlak ve üst üste binmeler ortadan kaldırılarak, küçük düzensizliklerin giderilmesi ve tüm diş sağlığının iyileştirmesi mümkün olmaktadır. Ancak recontouring veneer ya da bonding uygulamaları yerine geçmemektadir. Recontouring daha önceki işlemlerden kalan geniş dolgularda, derin çatlak ya da kırıklarda kullanılabilecek bir işlem değildir.
Bu işlem ile hangi durumların düzeltilebileceğini diş hekiminizin bu konudaki vaka örneklerine bakarak görebilirsiniz.
Recontouring dişteki düzensizliklerin ortadan kaldırılmasında yeterli olmuyor ise tedavi bonding uygulaması ile kombine edilebilir. Bonding uygulaması çürük, kırık, çentikli ya da renklenmiş dişlerin, diş rengindeki kompozit rezin materyali ile onarılmasıdır.
Recontouring genellikle anestezi yapılmadan uygulanabilmektedir. Çünkü işlem sırasında dişin canlı kısmı olan ve pulpa etkilenmemektedir. Bir ya da iki randevu tedavinin tamamlanmasında yeterlidir.
Recontouring sadece diş yapısının tümünün bozulmamış olduğu durumlarda uygulanabilir. Pulpa adı verilen dişin ortasında bulunan damar ve sinir paketinin büyüklüğünün ve yerinin belirlenebilmesi için röntgen alınır. İşlem mine tabakası ince ise ya da pulpa yüzeye çok yakınsa yapılmayabilir.
Aşındırıcı bir disk ve ince elmas frezler kullanılarak diş minesinden küçük miktarlarda madde kaldırılır. Dişler arasında yer alan düzensizliklerin şekillendirilmesi ve pürüzsüzleştirilmesinde kağıt zımparalar kullanılır. Dişler yeniden şekillendirildikten sonra cilalanır.
Tedavi Sonrasında Yapılması Gerekenler
İşlemden sonra özel bir bakıma gerek yoktur. Çünkü recontouring işleminde dişinize dışarıdan bir materyal yerleştirilmez. Ek olarak bonding uygulamasının da yapıldığı recontouring işlemlerinden sonra kompozit rezin materyalinin renklenmesini önlemek için dişlerinizin temizliğine çok daha fazla önem vermeniz gerekmektedir.

www.zirkonyumdisnedir.com