Ana içeriğe atla

Ön eğri dişler nasıl düzeltilir?

Yüz ifademiz için en önemli unsurlardan biri olan dişlerimiz sadece renkleri ile değil dizilişleri ile de sorun olabilirler. Çarpık konumlanmış dişler görünümü büyük ölçüde bozarlar. Çocuk yaşta genellikle ortodonti tedavisi ile düzeltilebilen eğri dişler tamamen ideal pozisyona getirilebilirler. Yaş ilerledikçe insanlar ağzında tel taşımak istemezler. Bu nedenle lise yıllarından sonra tel taktırmak isteyen hasta sayısı çok azdır. Oysa eğri dişler her yaşta diş teli takılarak düzeltilebilir.
Tel takmak sureti ile dişlerin düzeltilmesi ideal tedavi yöntemidir diyebiliriz. Çünkü diş izerinde kalıcı hiçbir işlem yapılmaz. Sadece braket adı berilen diş teli yüzeye yapıştırılır ve tedavi sonunda çıkarılır.
Şimid tel taktırmak istemeyen hastalar için alternatiflere gelelim. Eğri dişler sadece dişsel olarak hatalı pozisyonda ise diş hekiminiz size invisalign adı verilen şeffaf plak ile diş düzeltme işlemini önerebilir. Her eğri diş bu yöntem ile düzeltilemez. Size invisalign plak yönteminin uygun olup olmadığını diş  hekiminize sorabilirsiniz.
Eğri dişleri lamina diş kaplama yöntemi ile düzeltmek de mümkündür. Aşırı pozisyon bozukluğu yoksa ve kapanış uygunsa dişlerin üzerine ince seramik restorasyonlar yapılarak estetik bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede tamamlanan bu tedavi maliyetinin yüksek olması nedeni ile çok fazla tercih edilmemektedir.
Ön bölgede eğri kırık çatlak veya eksik diş olduğu durumda dişlerin üzerini kaplamak en çok tercih edilen yöntemdir. Diş kaplamasının estetik olması için iyi malzeme, iyi ihazırlık ve iyi bir teknisyen üçlüsünü biraraya getirmek gerekir, ön diş estetik kaplama için metalsiz seramikler doğru bir seçim olacaktır. En sık kullanılan metalsiz porselen diş kaplama altyapısı  zirkonyum ile uygulanır. Dayanıklılık ve estetik olarak istenilen sonucu alabildiğimiz zirkonyum diş kaplama sayesinde doğal görünümlü ön diş kaplamaları yapılabilmeltedir. Zirkonyum diş kaplm altyapısının beyaz olması nedeni ile ince yapılabilmektedir. Yüzey özellikleri ve renk tonu teknisyenin bilgi tecrübe ve özeni ile ortaya çıkan bir sanattır..
Bir diğer estetik ön diş kaplama malzemesi de empress diş kaplamalrdır, İçerisinde altyapı olmadığı halde güçlendirilmiş seramik olması nedeni ile yüksek dayanıklılığı vardır. Özellikle tek diş eksikliklerinde yüksek fiyatına rağmen çok tercih edilen bir estetik diş kaplama olan empress diş kaplamalar hakkında ayrıntılı bilgi almak için diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi alabilirsiniz.
Doğal olan en güzeldir. Dişlerin düzenli bakımları yapılmalı ve özellikle diş çürüklerinin oluşmasına meydan verilmemelidir. Çünkü eksilen bir diş kaybedilen bir organdır. Yerine yapılacak olan sadece aslını taklit etmeye çalışan bir protez olacaktır. Estetik amaçlı yaptıracĞınız

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır.
İçerisinde metal olan geleneksel kaplamalar elmas frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalarda esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekince, mutlaka kesilmesi gerekir.
Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması çıkarıldı…

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur?bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür.
Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur.
Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur.
Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır.
Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.
Sabahları ağızda kötü …

ZİRKONYUM DİŞ YORUMLAR VE YAPTIRAN ÜNLÜLER

Beğenilen bir insan olmak  içgüdüsel bir davranıştır. İnsan olduğunu beğenilmek için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beğenilen bir insan toplumda kendisini kabul ettirebilir. Bu sayede hem iş yaşantısında hem de özel yaşantısında istediği yaşam standardını yakalayabilecektir. Beğenilmek sadece iyi huylu olmak ile maalesef mümkün olamamaktadır. Kişinin davranışları toplumda yer edilmesini sağlasa da özellikle ilk görünüm anında estetik  ve estetik diş görüntüsü yüzündeki simetri ve dişlerinin rengi olumlu bir fikir oluşması için büyük oranda katkı sağlar. Bu durumu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan uzmanlar Özellikle insan vücudunda kabul edilebilir bir simetri olması gerektiğini söylemektedir. Dişler sadece yemek yemek için değil dudak ve yanak dokularını desteklemek ve aynı zamanda konuşma sırasında seslerini doğru çıkarabilmek için fonksiyon sağlarlar. Dişlerin kaybedilmesinin önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz. Diş eti hastalıkları da ağız koku…