Ana içeriğe atla

Neden zirkonyum diş?

Yapılacak diş kaplamasından hem estetik hem dayanıklı hem de uzun ömürlü olması istenir. Zirkonyum diş kaplamalar son yıllarda kullanım alanı giderek artan estetik diş kaplamalardır. Zirkonyumun biyolojik olarak vücutla uyumlu olması yani doku dostu olması kullanım alanını genişleten en büyük özelliklerinden bir tanesidir. 
Basınçları karşı dayanıklı olması yani kırılma direncinin yüksek olması nedeniyle ağız içerisinde kuvvetli olan bölgelerde köprü gövdesi olarak da rahatlıkla kullanılabilmektedirler.
Rengi nedeni ile doğal dış görüntüsü vermenin en kolay olduğu alt yapı malzemesidir. Alternatifi olan metal alt yapı renk yansımaları ve diş eti kenarındaki koyu hat nedeni ile estetik diş kaplamalarında tercih edilmez.
Zirkonyum malzemesinin alerji yapmaması özellikle metal alerjisi olan hastalar için vazgeçilmez olmasını sağlar.
Yeni nesil zirkonyum alt yapıların ışık geçer yani özelliği taşıması özellikle en pres diş kaplamaları yerine de zirkonyum kullanılmasına neden olmuştur. Ağızda yapılacak estetik diş kaplama planlama aşamasında hangi tip malzeme kullanılacağı dikkatli bir şekilde düşünülerek karar verilmelidir. Uzun süre kullanabileceğimiz diş etiniz ile uyumlu alerji yapmayan ve estetik özellikleri açısından büyük avantajları taşıyan zirkonyum altyapılı diş kaplamalar fiyat olarak bir miktar daha fazla olmalarına rağmen günümüzde en çok tercih edilen diş kaplamaları olmuşlardır.
Yapılacak dişin hizmet verme süresi ve estetik olarak bize kattıkları düşünüldüğünde zirkonyum diş için oluşan fiyat farkı pek önemli olmamaktadır. Satır başı yapım aşamasında bilgisayar destekli üretim kullanılan zirkonyum kaplamalar diş ve diş Eti İle hatasız uyum sağlamaları nedeniyle alttaki düşlerin ömrü uzun olmaktadır. Klasik yöntemlerle hazırlanan metal porselen diş kaplamalarında metalin eritilip dökülmesi ve sonrasında yapılan işlemler nedeniyle ağızdaki diş ile yapılan kaplama arasında mikron seviyesinde boşluklar oluşmaktaydı. Bu boşluklar diş ilk yapıldığı nda yapıştırma ilaçları ile doldurupsada zaman geçtikçe hediyen bu yapıştırma ilaçlarının yerini bakteriler alır. Dişeti kenarında eriyen yapıştırma ilacının yerine dolan bakteriler hem diş eti rengini koyulaştırır hem de ağız kokusuna neden olur. Bir süre sonra diş etlerinin kanadığını fark edersiniz. Ağızda yapışık kaplamalar aslında dilinizin tam da alıştı kendi dişiniz gibi benimsediğiniz dönemde yenilenmesi gerekir. Ağızda  yapışık olan bu diş kaplamaları söktürüp yeni kaplamalar yaptırmak külfetli bir iştir. Maddi ve manevi olarak size kayıp oluşturacak bu işlemi engelleyen zirkonyum diş kaplamaları diş ile tam uyumlu olması nedeniyle bu tip sorunların ortaya çıkmasına engeller. http://www.drsertac.com 

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal olan geleneksel kaplamalar elmas frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalarda esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekince, mutlaka kesilmesi gerekir. Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması ç

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur? bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür. Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur. Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur. Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır. Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.

ZİRKONYUM DİŞ YORUMLAR VE YAPTIRAN ÜNLÜLER

Beğenilen bir insan olmak  içgüdüsel bir davranıştır. İnsan olduğunu beğenilmek için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beğenilen bir insan toplumda kendisini kabul ettirebilir. Bu sayede hem iş yaşantısında hem de özel yaşantısında istediği yaşam standardını yakalayabilecektir. Beğenilmek sadece iyi huylu olmak ile maalesef mümkün olamamaktadır. Kişinin davranışları toplumda yer edilmesini sağlasa da özellikle ilk görünüm anında estetik  ve estetik diş  görüntüsü yüzündeki simetri ve dişlerinin rengi olumlu bir fikir oluşması için büyük oranda katkı sağlar. Bu durumu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan uzmanlar Özellikle insan vücudunda kabul edilebilir bir simetri olması gerektiğini söylemektedir.  Dişler sadece yemek yemek için değil dudak ve yanak dokularını desteklemek ve aynı zamanda konuşma sırasında seslerini doğru çıkarabilmek için fonksiyon sağlarlar. Dişlerin kaybedilmesinin önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz. Diş eti hastalıkları da ağız kok