Ana içeriğe atla

ÖN DİŞ ESTETİK DOLGUSU

Dişlerimizin hepsi kıymetlidir. Ön dişlerimiz estetik olarak bozulma gösterdiğinde bizi daha çok rahatsız eder. Ben diş estetiği günümüzde giderek daha büyük önem kazanmaya başlamıştır. Çünkü cep telefonlarındaki fotoğraf makinaları ile öz çekim yapan insanlar artık dişlerini daha çok görüyorlar ve daha fazla dikkat ediyorlar. En mutlu anlarında insanlar dişlerindeki bozuklukları görmek istemiyorlar.
Diş hekimleri de özellikle ön diş estetiği için yeni teknoloji malzemeler kullanarak daha güzel bir gülümseme yaratma çabasındalar. Gelişen teknoloji bilgisayar destekli ön diş kaplamaları içinde devreye giriyor. Daha estetik görünen malzemeler diş hekimliğini hizmetinde. Bu malzemelerin üç boyutlu tarayıcılar ile tasarlanıp üretilmesi daha yüksek kalitede uyum ve daha uzun ömür anlamından taşıyor. Diş hekimi Sertaç Kızılkaya ön diş estetiği için kullanılan malzemelere sorduk. Bakın şimdi ön diş problemleri nde en çok kullanmam yöntemleri sizler için paylaşıyoruz.
ZİRKONYUM DİŞ 

Öncelikle dişi kaplamadan önce yapılabilecek diğer tedavi seçenekleri gözden geçirilmelidir. Mümkün olduğu kadar dişin canlılığı korunarak üzerinde estetik işlemler yapılabilir. Bildiğiniz gibi dış kaplamasında çepeçevre diş kesilerek işlem yapılmaktadır. Oysa ön diş için kullanılan laminat diş kaplamalar sadece ön yüz aşındırması ile üretilmektedir. Dişim üzerindeki problem başlangıç halindeki bir çocuk ise estetik ön diş dolguları ile problem ortadan kaldırılabilir. Günümüzde kompozit dolgu maddeleri geliştirilmiş ve doğal diş kadar estetik görünüme kavuşmuş tur. Bukalemun etkisi ile diş rengine alan dolgular uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılabilmektedir.
Diş dolgusu ile tedavi edilemeyecek kadar geniş çürükler de ise kaplama yapmak en iyi seçeneklerden birisi olabilir. Böyle bir durumda diş kaplaması doğal diş görüntüsünü sağlayan estetik malzemeler ile seçilmelidir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamalar estetik özellikleri ve sağlamlıklarıyla ön plana çıkmaktadırlar. Ön diş kaplaması söz konusu olduğunda zirkonyum diş kaplama en çok tercih edilen seçeneklerden bir tanesidir. İçerisinde metal bulunan porselenler ile karşılaştırıldığında bir çok olumlu özellikleri vardır. Kısaca bahsetmek gerekirse metalin ışık yansıtmaması nedeni ile farklı ışıklar altında değişik görüntü vermesi ve doğal görünmemesi en büyük etkendir. Bazı hastalar İçin metalin alerji yapması da söz konusudur. Zirkonyum diş kaplamalar da Alarcın söz konusu olmamaktadır. Uzun yıllar kullanabileceğimiz estetik ön diş kaplamalar için zirkonyum veya en pres diş kaplamalar tercih edilir. Diğer yazımızda porselen diş kaplamalar, sil koyayım diş kaplamalar, lamina diş, en pres diş arasındaki farka okuyabilirsiniz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

ZİRKONYUM KAPLAMA SÖKÜLMESİ

Bir çok insan çeşitli nedenlerle hasar gören dişler yerine diş kaplama ve köprüleri yapıldığını biliyoruz. Uygulanan bu diş kaplamaları ve diş köprüleri zaman içerisinde deformasyona uğrayarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu durumda diş kaplama sökülmesi gündeme gelir zirkonyum diş kaplama sökülmesi metal porselen diş kaplama söküm işleminden farklıdır. İçerisinde metal olan geleneksel kaplamalar elmas frezler ile kesilerek çıkarılabilir. Hatta köprü veya kaplamayı kesmeden üzerine kuvvet uygulayarak metalin istemesinden dolayı köprülerin çıktığını da biliyoruz. Zirkonyum diş kaplamalarda esnek yapı yoktur. Bu nedenle zirkonyum çıkarılması gerekince, mutlaka kesilmesi gerekir. Kaplama Dişlerin Çıkarılma Yöntemi Kaliteli malzemeden dikkatli bir uygulama ile yapılan diş kaplaması 15-20 yıl süreyle sorun çıkarmadan rahatlıkla kullanılabilir. Kaplama çıkarılmadan önce çıkarma nedeni doğrulanmalıdır. Çünkü çıkarıldıktan sonra tekrar kullanılanma ihtimali yüksektir. Diş kaplaması ç

Kaplama dişlerde dişeti renklenmesi neden olur?

Diş eti Renklenmesi Neden Olur? bilim ve sanatta aşarı için birçok unsurun bir araya gelmesi gerekiyor. Estetik diş hekimliği uygulamaları da bunlardan birisi.Diş etinde oluşan renklenmeler hakkında son derece tecrübeli ve bilgili Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık.Kendisi bize estetik diş tedavileri için diş eti renginin önemini anlattı. Diş eti renkelnmelerinde uyguladığı tedavilerden örnekler verdi. Diş kaplaması yapıldıktan sonra diş etlerinde morarma ve diş eti kanaması sorunu yaşayan birçok insan vardır. Bu durum kaderiniz değildir. Günümüzde zirkonyum diş kaplamaları ile bu sorunun çözümü mümkündür. Porselen altındaki metal, çoğu zaman koyu metal rengini diş etlerine yansıtır. Diş etinde dişin diş eti ile birleştiği yerde koyu bir renk oluşur. Kaplama diş kenarları diş etine baskı yapıyorsa ilk başta diş etinde beyazlama olur. Sonra kan dolaşımı bozulan diş etinde kanama başlar ve ardından diş eti iltahaplanır. Diş eti parlak kırmızı bir renk alır.

ZİRKONYUM DİŞ YORUMLAR VE YAPTIRAN ÜNLÜLER

Beğenilen bir insan olmak  içgüdüsel bir davranıştır. İnsan olduğunu beğenilmek için ne gerekiyorsa yapar. Çünkü beğenilen bir insan toplumda kendisini kabul ettirebilir. Bu sayede hem iş yaşantısında hem de özel yaşantısında istediği yaşam standardını yakalayabilecektir. Beğenilmek sadece iyi huylu olmak ile maalesef mümkün olamamaktadır. Kişinin davranışları toplumda yer edilmesini sağlasa da özellikle ilk görünüm anında estetik  ve estetik diş  görüntüsü yüzündeki simetri ve dişlerinin rengi olumlu bir fikir oluşması için büyük oranda katkı sağlar. Bu durumu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmış olan uzmanlar Özellikle insan vücudunda kabul edilebilir bir simetri olması gerektiğini söylemektedir.  Dişler sadece yemek yemek için değil dudak ve yanak dokularını desteklemek ve aynı zamanda konuşma sırasında seslerini doğru çıkarabilmek için fonksiyon sağlarlar. Dişlerin kaybedilmesinin önemli sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açtığını biliyoruz. Diş eti hastalıkları da ağız kok